Filozofický muzikál? Jedině na Filozofické fakultě

AnotaceDivadloFFPremiéru i derniéru si v průběhu dubna odbylo nové představení Kočovné filosofické divadelní společnosti, která působí na FF. Pod názvem Kladivo na časoděj představili studenti i pedagogové katedry filozofie první původní muzikál uvedený na prknech Masarykovy univerzity.

Ústředním motivem hry se stala domnělá vražda času. Formou písní se v rozběhlém soudu hájí jedenáct filozofů – mezi nimi třeba Aristotelés nebo Einstein. Nakonec není nikdo potrestán ani odsouzen, protože se ukáže, že s časem je to úplně jinak. „Hra je představením jedenácti teorií času, tedy jedenácti pokusů filozoficky vysvětlit podstatu času jako ontologické kategorie,“ říká principál divadelní společnosti Josef Petrželka.
Formou písní se v kauze vražda času muselo před soudem obhájit jedenáct filozofů, mezi nimi třeba Aristotelés nebo Einstein. „Jde vlastně o jedenáct pokusů filozoficky vysvětlit podstatu času,“ říká principál divadla Petželka. Foto: Martin Kopáček.

Autorem námětu hry je děkan Filozofické fakulty Josef Krob, který se právě ontologií a problémem času zabývá. Sám se ve hře obsazené hlavně studenty ujal role soudce. Hudbu, podobně jako i k předchozím představením kočovné společnosti, složil vyučující na katedře filozofie Jiří Raclavský. „V některých případech jsme navíc využili existující skladby, pokud se nám jevila určitá souvislost mezi obsahem písně a filozofickým pozadím našeho textu,“ objasňuje Petrželka, proč se ve hře objevily třeba upravené písně Pohyby od Lucie nebo Amerika od Rammstein.

Nejtěžší bylo podle Petrželky při přípravě představení dodat odvahu některým zpěvákům, protože ve hře nevystupuje žádný pěvecký profesionál. „Oproti tomu s taneční choreografií problém nebyl. Na divadlo se totiž tentokrát přihlásili zájemkyně a zájemci, kteří mají s tancem zkušenosti či smysl pro taneční pohyb a byli ochotni obojí do představení vložit,“ pochvaluje si Petrželka. Příprava hry trvala tvůrcům téměř čtrnáct měsíců, z toho dva semestry zkoušení.

Věda