Přejít na hlavní obsah

Zlatušková: Seriálový festival děláme, protože to dává smysl

Se zakladatelkou Serial Killeru a absolventkou Muni Kamilou Zlatuškovou o tom, proč dělat festival o seriálové tvorbě.

Cílem festivalu podle Kamily Zlatuškové není ani prvoplánově bavit, ani být angažovaný. „Ráda používám slovo smysluplný," říká.

Na začátku května se v Brně odehraje nultý ročník festivalu televizní a webové seriálové tvorby Serial Killer. Proč vznikl, jak bude vypadat a na co se můžou návštěvníci těšit - o tom všem jsme se bavili s kreativní producentkou a zakladatelkou akce Kamilou Zlatuškovou, která je absolventkou Masarykovy univerzity.

Momentů a důvodů, proč Zlatušková začala uvažovat nad uspořádáním festivalu seriálové tvorby Serial Killer, bylo hned několik. „První moment nastal, když jsem zjistila, že v Česku a de facto ani ve světě neexistuje prostor, kde by se dala reflektovat televizní tvorba na odborné úrovni,“ přibližuje.

Druhý moment přišel při tvorbě pořadu Monoskop na ČT Art, což byl magazín o současné televizi, v jehož rámci Zlatušková uvažovala o zřízení Cen Monoskopu, díky nimž by bylo možné televizní pořady hodnotit.

„Třetí moment byl před festivalem Berlinale, kde jsem jako proděkanka FAMU vedla s užším vedení Berlinale diskuzi o programu a motivacích, proč vznikají určité soutěžní sekce, třeba ty zaměřené na aktuální televizní tvorbu,“ vysvětluje producentka, které po Berlinale přišlo škoda, že v Česku není festival, kde by bylo možné aktuální televizní tvorbu reflektovat a pouštět v kině.

„Po cestě z festivalu jsem si uvědomila, že ale není dostatečné to dělat jen pro český kontext, vzpomněla jsem si na Mezinárodní festival dokumentárního filmu v Jihlavě a bylo to na světě,“ říká.

Proč se festival s takovými ambicemi odehraje v Brně a ne v Praze je podle Zlatuškové prosté. „Protože Brno je nejlepší,“ směje se. „Velikost města je tak akorát, akce podobného typu tady není a také zahraniční hosté, hlavně z Berlína, říkají, že o Brně už slyšeli, že je to takové hype city. Navíc je tady obrovské množství studentů a lidí v IT, což jsou přesně ti, na které můžeme cílit.“

Na festivalu se nicméně nebudou od začátku do konce pouštět jen prověřené hitovky, jakkoliv i ty se v nabídce objeví. Pořadatelé především hledají nové seriály, které se teprve hity stanou. „Jsem přesvědčená, že jediná soutěžní česká věc od Jana Prušenovského, komediální seriál Most!, je něco, co bude velmi rezonovat,“ přibližuje šéfka festivalu.

Festival nabídne také sekci webových seriálů. Šanci zajmout zahraniční hosty v ní má i český seriál Semestr. „Mým osobním favoritem je norská série Domácí hřiště vyprávějící o ženě, která začne trénovat první ligu norského fotbalu. Dramaturg to má popsané jako drama, já si ale myslím, že je to spíš taková černá komedie o genderu,“ usmívá se producentka.

Cílem festivalu podle Zlatuškové není ani prvoplánově bavit, ani být angažovaný. „Ráda používám slovo smysluplný. Nikdy jsem nedělala věci, v nichž nevidím nějaký další význam. Podle mě jde ale dělat smysluplné věci zábavnou formou.“

Program bude složený z hlavní soutěže a soutěže webseriálů, které budou v obou případech ze střední a východní Evropy. Další částí je zvláštní uvedení, sekce V kurzu zaměřená na Německo a pak dánská tvorba, která bude jako jediná retrospektivní. „Tam půjdeme až do 90. let ke Království Larse von Triera,“ přibližuje Zlatušková.

Žádný seriál se však na festivalu nebude promítat od začátku do konce. „Bude to jako v rámci Berlinale, takže se z každého seriálu pustí dva díly. Část představovaných sérií navíc stejně není hotová. Přes léto však budeme vkládat velké úsilí do toho vytvořit platformu, na níž by pak na podzim mohly být hotové seriály odvysílány,“ představuje pofestivalové dění producentka.

Na přednáškovou Industry sekci nabízí festival akreditace i studentům, které obor seriálové produkce zajímá. Těšit se můžou třeba na přednášky Ani Geislerové nebo americké castingové režisérky May Kvetny o tom, jak probíhá obsazování filmů. V rámci Serial Killeru se odehraje i technologická sobota, kde návštěvníci poznají, jaká je budoucnost odvětví.

„Na festival je pozvaných 250 aktivních hostů včetně zahraničních. Návštěvníky si zatím nedovolíme odhadnout,“ dodává Zlatušková k rozměrům akce a připomíná, že jde o nultý ročník a koncept včetně termínů pořádní akce se bude v dalších letech ještě vyvíjet.

Podívejte se na videoupoutávku na festival

Hlavní novinky