Přejít na hlavní obsah

Odborné databáze? S kartou absolventa zdarma

Do odborných databází předplacených Masarykovou univerzitou mohou získat přístup i absolventi.

Během studia je to nepostradatelná věc, prakticky se bez nich nedá napsat dobrá seminárka, natož diplomka. Elektronické informační zdroje (EIZ) a bezplatný přístup k nim jsou jedním z velkých benefitů studia na univerzitě. S Kartou absolventa si ale člověk může udržovat přehled ve svém vědním oboru i po skončení studia.

Absolventi si to určitě ještě pamatují. Po přihlášení na některém z počítačů univerzity nebo dokonce díky vzdálenému přístupu i z domova se vám otevřel svět desítek vědeckých databází, recenzovaných odborných časopisů, online encyklopedií či specializovaných vyhledávačů. Stačilo se jen proklikat k tomu, co jste zrovna potřebovali, a zdarma číst.

Podobnou volnost můžou využívat absolventi. Přístup k elektronickým informačním zdrojům je totiž jednou z výhod Karty absolventa, kterou si lze pořídit za 250 korun. Její platnost je při tom neomezená.

„Naše knihovna má aktuálně registrovaných 300 absolventů a všichni mohou přístup do elektronických zdrojů využít. Po ukončení studia je právě otázka na přístup k EIZ jednou z nejčastějších,“ uvedla Irena Šléglová, vedoucí knihovny Fakulty sociálních studií MU.

Nejčastěji této výhody podle jejího vyjádření využívají takoví absolventi, kteří si i nadále potřebují či chtějí udržovat přehled ve svém vědním oboru a pracují v instituci, která jim přístup do databází zdarma neumožňuje. Finanční náklady na takové informační zdroje jsou totiž hlavně pro menší firmy příliš velké.

Jistá omezení však absolventy oproti studentům přeci jen čekají. „S Kartou absolventa je možné se zdarma zaregistrovat jako externí čtenář v jakékoliv univerzitní knihovně. K elektronickým informačním zdrojům se pak absolventi dostanou pouze z počítačů univerzity, tedy třeba v knihovnách. Vzdálený přístup vzhledem k licenčním podmínkám není dovolen,“ upřesnil Petr Sejk z  Knihovny univerzitního kampusu s tím, že u několika málo konkrétních zdrojů pak není přístup nestudentů kvůli charakteru licence možný ani z těchto počítačů.

Technicky není přístup ke zdrojům žádná věda, po vyřízení Karty absolventa a registraci v příslušné knihovně, což obojí zabere jen několik minut, už se stačí se svými údaji přihlásit na některém z počítačů v knihovně a nasávat informace.

K dispozici jsou třeba věhlasné databáze jako Sage nebo Scopus, kolekce online vědeckých časopisů ze všech možných humanitních i přírodovědných oborů, monitoring denního tisku Anopress či kvalitní citační manažer Zotero. Prohledávání všech zdrojů Masarykovy univerzity najednou pak umožňuje robustní nástroj Discovery.

Ve většině databází je možný přístup k  plným verzím článků a čtenáři je dokonce většinou mohou i stahovat. Kolik absolventů přístup skutečně využívá, o tom knihovníci nemají záznamy, je však zřejmé, že je to jen zlomek z celkového počtu těch, kterým je umožněn. Vedle dalších absolventských výhod jde přitom o službu, která šetří peníze a může sehrát důležitou roli v dalším profesním růstu.

Hlavní novinky