Přejít na hlavní obsah

Absolvent vystavuje fotografie v New Yorku

Roman Franc představuje od 19. března v Českém centru v New Yorku své fotografie spolu s dalšími brněnskými kolegy.

Roman Franc.

Na Masarykovu univerzitu nastoupil jako budoucí učitel základů společenských věd a tělocviku. Magisterský diplom přebíral už jako student umělecké fotografie odhodlaný věnovat se umění. Dnes patří Roman Franc mezi nejznámější brněnské fotografy. Od 19. března spolu s třemi dalšími vystavuje v Českém centru v New Yorku.

„Ne, že by mě nebavilo učit. Učitelem jsem se nestal proto, že jsem během studia objevil fotografii, která mi změnila pohled na svět,“ říká bez přehánění Roman. Během bakalářského studia si jako volitelný předmět zapsal žurnalistickou fotografii a to ho pohltilo. Po dokončení bakaláře pak řešil dilema – přijímačky na opavský Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity a na navazující magisterské studium na Masarykově univerzitě byly ve stejný den, žádná z fakult neměla náhradní termín.

Díky dobré vůli proděkana mohl studovat fotografii
„Kdybych se tehdy opravdu musel rozhodnout, asi by vyhrála pedagogická fakulta. Bál jsem se nepokračovat v něčem, pro co jsem se rozhodl dřív, kvůli takové nejisté věci, jako je fotografie.

Měl jsem štěstí, tehdejší proděkan pro studium mi vyhověl, dal mi výjimečný náhradní termín. Nikdy mu to nezapomenu,“ vzpomíná na lámání chleba Roman. Uspěl, dostal se na fotografii a zároveň mohl dál pokračovat na MU.

Už při studiu spolupracoval tři roky s kanceláří Václava Havla, od které dostal písemné doporučení, se kterým se vydal na vlastní pěst do New Yorku. Tam se také setkal s vedoucí České kanceláře Pavlou Niklovou a vznikl nápad na výstavu. Ten ale zůstal nějakou dobu jen ve stadiu plánů.

Co prozradil před objektivem dalajlama
Mezitím sbíral v nejrušnějším městě světa zkušenosti: „Dějí se tam magické věci, když se člověk nebojí.“ Seznamoval se s různými lidmi, fotografoval dokumentární i divadelní fotografie, portrétoval osobnosti. Nejraději vzpomíná na dalajlamu. „Byl jsem po setkání s ním jako napumpovaný pozitivní energií. Nikdy jsem nevěřil, že jsou lidé, kteří umí kolem sebe šířit energii s takovou silou a během tak krátkého času. Fotografování bylo zábavné. Řekl mi dokonce, že by příští dalajlama měla být hezká ženská,“ směje se umělec.

„Příští dalajlama měla být hezká ženská,“ řekl Romanovi při focení současný dalajlama.

K newyorské výstavě nakonec Roman přizval své čtyři brněnské přátele: Ondřeje Žižku, Vojtěcha Slámu, Gabrielu Kolčavovou a malíře Jana Fischera jako kurátora. Výstava se jmenuje You. Never too close a zachycuje osobní vztah vystavujících k pro ně důležitým lidem. V případě Romana je to jeho mladší bratr. Výstava je v New Yorku k vidění do 27. dubna.

Hlavní novinky