Přejít na hlavní obsah

Absolventi Muni stvořili automatického právníka

Firma spoluzaložená absolventem práv a informatiky Ondřejem Maternou rozjíždí revoluci ve vytváření právních dokumentů.

Ondřej Materna působil několik let v advokátní praxi a ověřil si, že i když se řeší individuální případy, v řadě dokumentů se opakuje stejný obsah.

Co se stane, když se potkají právník a ajťák? Pokud se snoubí v jedné osobě, může z toho vzniknout úspěšná a rychle se rozvíjející firma, jakou je Legito. Společnost, která poskytuje online platformu pro vytváření právních dokumentů na míru.

Mezi její zakladatele patří Ondřej Materna, absolvent práv a informatiky na Masarykově univerzitě. „Technologie, kterou vyvíjíme, je vlastně spojením těchto dvou oborů, jež jsou si podobnější, než se může na první pohled zdát,“ říká.

„Ty obory sice mají úplně jiné vyjadřování – právníci mluví pro normální lidi divnou řečí a informatici ještě divnější, ale jádro těchto disciplín je stejné. Jde v podstatě o skupinu příkazů, které mají určitou strukturu a musí se nějakým způsobem interpretovat. Jen v informatice je interpretace mnohem snazší. Je to buď jednička, nebo nula, kdežto v právu je to přece jen složitější,“ tvrdí Materna, který podobnosti systémů využil k tomu, že díky informatickým příkazům umí stroj sestavit fungující smlouvy.

Robot na tvorbu dokumentů
Materna působil několik let v advokátní praxi a ověřil si, že i když se řeší individuální případy, tak se v řadě dokumentů opakuje stejný obsah. To je dobrý základ pro automatizaci procesů, kterou může zajistit technologie.

Myšlenku začal rozvíjet a dále programovat jednotlivé typy smluv a postupně také editor, který umožňuje jakémukoli právníkovi i bez znalosti programování vytvořit právní dokumenty, v nichž se dají nastavit různé parametry. „Vlastně si může kterýkoliv právník v naší technologii sestavit takového svého robota pro tvorbu právních dokumentů,“ říká absolvent.

Právě to je základem firmy Legito, která tvoří platformu, kde se potkávají advokáti a lidé, kteří potřebují různé typy smluv. Právníci mohou v editoru připravit nastavitelné vzory smluv a uživatelé si je pak upravují podle svých aktuálních potřeb. Například v kupní smlouvě si zvolí, čeho se koupě týká, jaké jsou parametry převáděné věci, cenu a řadu dalších údajů. Uživatel může využít službu jednorázově a koupit si jednu smlouvu, nebo si založí uživatelský účet, v němž si za určitý poplatek může generovat víc smluv a využívat další služby.

„Advokát, který vytvořil vzor smlouvy, odpovídá za jeho správnost. Neručí ale už za výsledné uživatelské nastavení. Pokud chce mít tedy člověk jistotu, může si přiobjednat ověření konečné verze právníkem,“ doplnil Materna s tím, že i tato varianta vyjde o něco levněji než v právní kanceláři.

Přestože platforma byla původně zaměřená na malé a střední podnikatele a advokátní kanceláře, klientela se Legitu rozrůstá někdy do nečekaných směrů. „Začaly nás kontaktovat velké firmy s tím, že se jim líbí naše technologie a chtěly by ji získat pro své interní použití. Nechtějí se tedy zapojovat do sbírky veřejně dostupných smluv, ale automatizovat si tvorbu vlastních dokumentů uvnitř firmy,“ popsal spoluzakladatel společnosti.

Objevují se také jednotlivci, kteří potřebují nějakou smlouvu jednorázově. Hodně se využívají kupní či darovací smlouvy a časté jsou podle Materny i rozvodové záležitosti. Přestože první smlouvy si zakladatelé firmy vytvářeli sami, dnes už se tomu nevěnují. Snaží se rozvíjet technologii pro přípravu dokumentů, rozšiřovat služby a hledat nové trhy. „Přidáváme funkce, které se běžně nenabízejí, a to například správu dokumentů konkrétních uživatelů včetně zasílání upomínek na termíny placení či jiné úkony, které plynou z vytvořených smluv. Zavedli jsme také možnost pojištění smlouvy, tedy pokud je vygenerovaná verze zkontrolovaná právníkem a pojištěná a druhá strana dohodu poruší, uhradí pojišťovna soudní výlohy a služby právníka,“ uvedl Materna.

Společnost, která vnikla v roce 2014, zaměstnává asi dvanáct lidí. U jejího založení byli hned čtyři absolventi Masarykovy univerzity. Juraj Patuš a Michael Mládek studovali informatiku a Markéta Kabátová pak ekonomii. „Michaela jsem potkal, když měl na škole přednášku o softskills, Juraj zase přišel na mou prezentaci o právu a IT a Markétu jsme potkali v Google akcelerátoru,“ popsal úplné začátky Legita jeho spoluzakladatel.

Expanze do zahraničí
Firmu rozjížděli po večerech jako bokovku ke svým zaměstnáním či podnikatelské činnosti. Produkt nejdřív ladili v České republice, kde ho před dvěma lety spustili na komerční bázi, a pak začali expandovat do zahraničí.

V tom je trochu háček, protože právní předpisy jsou v různých zemích odlišné. Ale technologie, kterou firma má, umožňuje poskytovat služby prakticky kdekoliv. „Jakýkoliv právník z kterékoliv země může v našem systému vytvořit vzor automatické smlouvy. Vše je online, takže stačí, když se zaregistruje, my si ověříme, že skutečně existuje, a schválíme jeho přístup do systému. Díky editoru pak může vytvořit smlouvu, která tam ještě není, a to v libovolném jazyce a právní úpravě. Už máme ve sbírce smlouvy zhruba podle deseti právních řádů,“ přiblížil mezinárodní dosah firmy Materna a dodal, že aktuálně se chce společnost dostat do Portugalska a Španělska.

Automatizované zpracování dokumentů v rozdílných jazycích však může narazit na nečekané komplikace. „O naše služby se zajímali i lidé z Izraele, jenže v hebrejštině se píše zprava doleva, což v našem systému zatím není možné. Musíme proto udělat nějaké úpravy,“ popsal s úsměvem Materna.

Společnost se snaží pracovat nejen na technologickém rozvoji, ale také na nabídce nových služeb. Už se také objevily první investorské nabídky, ale start-up je zatím odmítá. „Jsme ziskoví a peníze na rozvoj máme. Nebráníme se tomu, ale spíš bychom přijali strategického partnera, se kterým si sedneme i lidsky. Máme v práci pohodu, sídlíme v brněnském Impact Hubu a jsme tam spokojení. Máme tam vše včetně toho, že když potřebujeme nárazově pomoci s texty, designem nebo programováním, zajdeme do vedlejší kanceláře,“ dodal Materna.

Hlavní novinky