Přejít na hlavní obsah

Notebooky v knihovně nově ochrání lanka se zámkem

Na fakultě sociálních studií v knihovně vám na ochranu před zloději půjčí zámek na notebook.

Na fakultě sociálních studií v knihovně vám na ochranu před zloději půjčí zámek na notebook.

V knihovně na fakultě sociálních studií si každý může u výpůjčního pultu nově zapůjčit bezpečnostní lanko pro připevnění notebooku ke stolu.

„Studenti si často na chvíli odskočí – tu pro knihu do regálu, tu na toaletu, tu vyřídit telefonát,” popisuje zdánlivě nevinnou, ale rizikovou situaci knihovnice Dagmar Černová. „Je ale důležité si uvědomit, že jsme knihovnou veřejnou, což znamená, že jsme otevření komukoliv z ulice, nejen studentům a vyučujícím Masarykovy univerzity.” Díky tomu se může snadno stát, že na chvíli opuštěný notebook si někdo odnese.

Po krádežích, které se každý semestr opakují i v dalších knihovnách Masarykovy univerzity, nechala Knihovna FSS zakoupit lanka se zámkem a klíčkem. „Každý notebook má na boční straně vylisovanou drážku, do které pasuje zámeček u lanka a díky tomu ho lze připevnit například k noze stolu,” popisuje funkci lanka Černová.

Jak se nová služba knihovny líbí studentům? „Obvykle do knihovny chodím s kamarádem nebo přítelkyní a když potřebuji, notebook mi pohlídají,“ říká Jakub Fajnor. Také Martin Habčák obvykle při odcházení od notebooku poprosí někoho z přítomných, aby mu na něj dali pozor. Zároveň však chápe, že to nestačí. „Myslím, že tohle je nejlepší prevence krádeží, o kterých slýchám.“

Ihned po rozeslání informačního emailu o nové službě našla lanka své uplatnění. Denně si je zatím půjčí asi deset lidí.

Hlavní novinky