Přejít na hlavní obsah
AnotaceFilmfestS přibývajícími ročníky úspěšného studentského filmového festivalu na Fakultě informatiky se zdá, že na Masarykově univerzitě pomalu, ale jistě vzniká něco jako filmová škola. Již devátý ročník festivalu, který se uskutečnil v polovině května v rámci oslav Dies academicus, opět zlomil rekord v počtu návštěvníků.

 

Do soutěžní části festivalu se dostalo jedenáct kvalitních studentských snímků, které po dva semestry vznikaly na Fakultě informatiky v rámci předmětů vyučovaných v Laboratoři elektronických multimediálních aplikací. „Letos mám radost zejména z celkového zvýšení obsahové kvality filmů. Žádný snímek nebyl vyložený outsider, který by se měl schovávat do bonusové sekce,“ řekl organizátor festivalu Petr Sojka.

Největší přízeň diváků i odborné poroty si získala dokumentární komedie Vir CRT-2116 a jeho přemožitel, která zaujala nejen originálním scénářem pracujícím s reáliemi Fakulty informatiky, ale i kvalitním technickým zpracováním a využitím techniky 3D snímání. „Úspěchu si cením. Byl jsem překvapený hlavně cenou odborné poroty. Očekával jsem, že mě odsoudí za prvoplánovost a že lokální humor zastíní ostatní myšlenky,“ uvedl režisér snímku Martin Kacvinský.
Poprvé v historii festivalu jeden ze soutěžních snímků využil techniku 3D. Foto: Archiv festivalu.
Poprvé v historii festivalu jeden ze soutěžních snímků využil techniku 3D. Foto: Archiv festivalu.

Ve zbytku hodnocení se projevil odlišný vkus diváka a porotce. Diváci ocenili snímky spíše vtipné, i když technicky méně povedené – radost mohla mít zejména Banda Trotlů, jejíž dva filmy Anděl & Ďábel a Erupce vášně se oba v divácké anketě dostali do první pětky. Odborná porota těsně za Vir CRT-2116 a jeho přemožitel umístila experimentální film o jednom útěku nazvaný Pokušení, následovaný depresivní filmovou povídkou o samotě v ulicích Brna.

A jaká bude budoucnost festivalu, který v příštím roce čeká kulatý ročník? „Technika tím slabým místem již dva roky není, jsou jím nápad, příběh s pointou a včasné dotažení produkce. Laboratoř LEMMA, která poskytuje studentům techniku, by měla brzy získat rozsáhlejší prostory: to by mělo pomoci snazšímu přístupu ke střižnám, ale koncentrovat se chceme i nadále zejména na zkvalitnění obsahu a dát prostor originálním experimentům,“ nastínil budoucnost Sojka a ani k odvážné myšlence založit filmovou školu se nestaví zcela odmítavě. „Na filmovou školu to zatím nevypadá, ale v úvahu připadá vyprofilování specializace Film některého z oborů vyučovaných na fakultě,“ dodal Sojka.

Odkazy na projekce některých soutěžních snímků jsou k dispozici na http://festival.fi.muni.cz