Magazín M News from MUNI
  • News
  • Science
  • Student
  • Alumni
  • Čeština

Science slam vyhrála vědkyně z lékařské fakulty

Anestezioložka Hana Harazim z Lékařské fakulty MU vyhrála třináctý Science slam, který patřil vědkyním a odehrál se symbolicky v Mezinárodní den žen a dívek ve vědě.

Události
13 February 2022
Ondřej Požár
Vítězka Science slamu věnovaného vědkyním, anestezioložka Hana Harazim.
Martin Indruch
Vědkyně tak byly v roli hereček a publikum se stalo jejich porotou.

Science slam je soutěž, v níž vědci a vědkyně poutavě a zábavně vykládají o tématech, kterými žijí a na nichž pracují. A mají tak jedinečnou příležitost nechat diváky nahlédnout pod pokličku současného výzkumu.

Vědkyně tak byly v roli hereček a publikum se stalo jejich porotou. Na pódiu nabitého Univerzitního kina Scala se při večeru moderovaném Petrem Holíkem postupně vystřídalo se svými vystoupeními šest vědkyň z Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického a Mendelovy univerzity v Brně. A všechny sklidily potlesk stejně jako Markéta Brabcová z Národního kontaktního centra – gender a věda, která v nesoutěžním příspěvku objasnila, jak se promítá genderová dimenze do obsahu výzkumu, vývoje a inovací.

Publikum odpovídalo na otázky vědkyň pomocí barevných karet.
Martin Indruch

Jako první se představila Jana Kolářová z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT s prezentací Vidět srdce v jiném světle. Používala při ní velké plyšové srdce, na němž demonstrovala, že perfektní synchronizovanou práci srdce zajišťuje souhra elektrické a mechanické energie. Přiblížila i výzkum v oblasti experimentální kardiologie.

„Máte rádi superhrdiny? Viděli jste aspoň jeden film ze série Avengers? Koho máte nejradši? Spidermana, Iron Mana nebo Kapitána Ameriku?“ ptala se hned v úvodu svého vystoupení Markéta Kulhánková z Filozofické fakulty MU, která v poutavém vyprávění s pomocí tří herců představila zapomenutého byzantského avengera. Dvojrodý Hraničář z 12. století byl totiž podle ní dávným předchůdcem moderních superhrdinů, které jedni obdivují a druzí je berou jako produkt pokleslé konzumní zábavy.

Markéta Kulhánková z Filozofické fakulty MU představila Dvojrodého Hraničáře.
Martin Indruch

Helena Pluháčková z Agronomické fakulty MENDELU zase publiku na konkrétních příkladech ukázala, že bylinky jsou věda. „Léčivé rostliny působí komplexně a dlouhodobě a jejich znalost nesmí být povrchní. Nemůžeme očekávat, že jeden šálek čaje z šalvěje odstraní bolest v krku,“ uvedla vědkyně. A během několika minut vysvětlila rozdíly mezi bylinnými čaji jako doplňky stravy a farmaceutickými léčivy.

Na výraznou hereckou složku pak vsadila Simona Fialová z Fakulty strojního inženýrství VUT, která svůj příspěvek nazvala Hydrofobie v praxi (Lpí či nelpí). Na konkrétních příkladech vodoměrky na vodní hladině či hydrofobních povrchů přiblížila obecenstvu princip hydrofobie a hydrofilie.

Hydrofobii v praxi představila Simona Fialová z VUT Brno.
Martin Indruch

„Stalo se vám, že jste zapomněli mobil na nočním stolku a zjistili to až v kanceláři? Vyrazil vám studený pot na čele ve chvíli, kdy vypadla technika a wifi a vy se nemohli připojit na online schůzku či poradu?“ ptala se publika Martina Rašticová z Provozně ekonomické fakulty MENDELU, která se v prezentaci nazvané Ach ty technologie! věnovala technostresu ve všech jeho podobách a projevech a poradila, jak na něj a proč se ho nemusíme bát.

Jako poslední v pořadí vystoupila na pódiu porodnická anestezioložka Hana Harazim z Lékařské fakulty MU s příspěvkem s názvem Proč se nebát porodních bolestí? „Mnohé těhotné ženy prožívají obavy z toho, jak moc bude jejich porod bolet. Proto je dobré vědět, že existuje spousta cest, jak rodičkám ulevit od porodních bolestí,“ uvedla vědkyně, která publiku ukázala jehlu s tenkou hadičkou k zavedení takzvaného epidurálu nebo přístroj, kterým si sama rodička může dávkovat lék proti bolesti.

Vítězství Hany Harazim (vlevo) a vystoupení Markéty Kulhánkové (vpravo) ocenila prorektorka pro výzkum a doktorské studium MU Šárka Pospíšlová.
Martin Indruch

A právě ji nakonec publikum s pomocí hlasovacích lístečků určilo jako vítězku v pořadí již třináctého Science slamu, který se v prezenční formě konal kvůli pandemii koronaviru po dvouleté přestávce. K vítězství jí gratulovala prorektorka pro výzkum a doktorské studium MU Šárka Pospíšilová, která ocenila i vystoupení Markéty Kulhánkové.

Rozhovor s vítězkou Science slamu přineseme v dalších dnech.

Související články

  • Faculty of Medicine scientist wins Science Slam

    Anesthesiologist Hana Harazim from the MU Faculty of Medicine won the 13th Science Slam dedicated to female researchers, which symbolically...

  • Electronic Paper in Color won the crowd at the European Finals of Science Slam

    Masaryk University hosted for the first time in Czechia a popular science competition finals.

  • European finals of Science slam will be in Brno

    Scientists form five different countries will be presentig their work on Monday 4th December at Scala Cinema.

MUNI

Published by Masaryk University, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Contact

Follow us:

Facebook Twitter RSS

Main version