Počítačoví uživatelé si za patnáct let masového rozšiřování internetu sotva stačili zvyknout, že se jejich osobní počítače mohou stát cílem kybernetického útoku, a odborníci na bezpečnost sítí z Masarykovy univerzity už upozorňují na novou hrozbu. Počítačovými viry je totiž možné napadat nejen klasické počítače, ale také modemy a směrovače, přes které jsou počítače připojené na internet. Zabezpečení takových přístrojů je ale často mizivé, přitom se přes ně dá dále útočit přímo na data v počítačích.

Objev se podařil bezpečnostním expertům z Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity, kteří jsou zapojeni do projektu ministerstva obrany nazvaného CYBER a dlouhodobě monitorují podobné aktivity na síti. Právě kvůli tomu, že se někdo pokusil zaútočit přímo na síť univerzity, odhalili celosvětovou síť napadených zařízení, tzv. botnet, která jsou zřejmě připravená k hromadnému útoku.
Podle Vykopala existují důkazy, že řídicí centrum hackerů v případě odhaleného botnetu posílalo rozkazy k útokům na vybrané servery v internetu a že uživatelé přistupující k službám, jako jsou Facebook a Google. Ilustrační foto: David Povolný.

„Napadené modemy a směrovače většinou poskytují možnost alespoň základního zabezpečení, které by znemožnilo tento typ útoků. Mnozí poskytovatelé připojení k internetu, kteří nabízejí technické vybavení pro přístup k síti v našich domovech a firmách, ale neprovedou základní úpravu výchozího nastavení a neupozorní své zákazníky, že by to měli udělat oni,“ varuje Jan Vykopal, vedoucí bezpečnostního týmu Masarykovy univerzity.

Podle Vykopala existují důkazy, že řídicí centrum hackerů v případě odhaleného botnetu posílalo rozkazy k útokům na vybrané servery v internetu a že uživatelé přistupující k službám, jako jsou Facebook a Google, byli přes napadené zařízení přesměrováváni na podvržené stránky. „Ty se pak pokusily o instalaci virů jiného typu do jejich počítačů,“ popisuje postup Vykopal. Odborníci také upozorňují, že komunikace uživatelů může být pomocí tohoto typu virů odposlouchávána. Takový postup útočníkům umožní získat přístup k nejrůznějším citlivým údajům, jako jsou přístupové údaje k různým internetovým účtům: e-mailovým schránkám a dalším službám.

Potenciálně velmi nebezpečná síť napadených zařízení dostala své vlastní jméno podle slavného představitele akčních filmových rolí Chucka Norrise. Nejde však o invenci objevitelů. „Ve vnitřnostech botnetu se nacházel italský komentář: in nome di Chuck Norris,“ vysvětlil původ názvu bezpečnostní expert Pavel Čeleda, který botnet objevil.

Více viz ZDE.