
Na hapenning se přišly podívat desítky dětí z víceletých gymnázií a základních škol. Dostaly zde možnost užít si nejen kulturní program, ale především se přes internet spojit s africkými školáky.
„Jaké je tvé oblíbené zvíře? Tygr, nebo žirafa?“ „Tygr, ale ještě radši mám gepardy.“ I takové zprávy si mezi sebou vyměňovaly na jedné straně české děti a na straně druhé děti v Keni vybavené technikou, kterou darovala univerzita. „Komunikovali spolu s ohromným nadšením. Smutek v očích našich dětí, když se děti z keňské strany loučily, protože musely stihnout autobus, se mi zapsal do paměti,“ uvedl jeden z hlavních organizátorů akce, Radovan Kareš z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí. Do projektu e-Afric@ se zapojil s dalšími dvěma desítkami zaměstnanců a studentů univerzity.

Brněnští školáci a školačky si díky internetovému spojení mohli popovídat s africkými dětmi o tom, jak vypadá zahájení školního roku u nich. Foto: David Povolný.
Před třemi lety jsem byl pozván do Divadla Husa na provázku na akci, jejíž součástí byla panelová diskuse o projektech v Africe. Moderovala ji velvyslankyně v Keni Margita Fuchsová, a jak diskuse plynula, tak se mi celý projekt, později nazvaný e-Afric@, začal rýsovat v hlavě. Během přestávky jsem oslovil Lejlu Abbasovou, která se panelu zúčastnila, a navrhl jsem jí, že bychom mohli navázat spolupráci. Vyměnili jsme si vzájemně kontakty a od té chvíle budujeme společně projekt krok za krokem.

Děti slaví otevření internetové kavárny ve slumu v keňském Nairobi. Foto: Asante Kenya.
Do projektu se postupně přihlásily tři fakulty – přírodovědecká, ekonomicko-správní a filozofická spolu se správou Univerzitního kampusu Bohunice, a poskytly projektu počítače s příslušenstvím. Základním pilířem projektu se pak stalo Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí, které zajistilo svoz počítačů, přeinstalování softwaru, kompletování a zabalení pro přepravu na letiště a mnoho dalších dílčích úkolů, které jsou s projektem samozřejmě spojené. Celkem nás bylo 21. Všem zúčastněným určitě patří velký dík, protože přispěli svojí výbornou prací ke zdaru celé akce.

Interiér nového Cyber Café v Africe. Foto: Asante Kenya.
Jsme teprve na začátku. Všem zúčastněným to dává příležitost rozvíjet další aktivity, jak na straně České republiky, tak samozřejmě v Keni. Zvládli jsme úspěšně úvodní část projektu a je už jen na nás, jestli se nám podaří naplnit i jeho další součásti. Velvyslankyně Fuchsová mě například informovala, že naše velvyslanectví v Keni intenzivně pracuje na tom, abychom mohli v budoucnu dát příležitost českým vysokoškolským studentům odcestovat do Keni a podílet se na výuce počítačové dovednosti přímo na místě v e-Afric@ Cyber Café.

Organizační tým celého projektu e-Afric@. Foto: David Povolný.