Magazín M News from MUNI
  • News
  • Science
  • Student
  • Alumni
  • Čeština

Exkurze do Brna v době ledové

Morava představovala jediné možné spojení mezi severem a jihem. Místy, kde je Brno, migrovala celá fauna.

Téma
18 April 2012
Jana Počtová

Na Moravě přebývala nejen stáda mamutů a sobů, ale i nosorožci, smečky lvů, levharti a hyeny. Kdyby se chtěl člověk podívat do Brna před sedmnácti miliony let, těžko by ho našel. V té době totiž bylo součástí mořského dna. Ale ani relativně nedávno, v poslední době ledové, se příroda té dnešní moc nepodobala. Cožpak by někdo hledal na Moravě nosorožce a lvy?

Poslední glaciál neboli doba ledová začala asi před 111 tisíci let a trvala bezmála sto tisíc let. Skandinávské horské ledovce se v té době rozšířily daleko na jih a vznikl pevninský ledovec. Nepatřila mu však celá doba posledního glaciálu, jak se dříve myslelo. „Ledovec se tehdy rozšířil dvakrát. Poprvé před 66 tisíci lety se dostal pouze k Baltskému moři. Teprve podruhé, až v období mezi 32 tisíci až 16 tisíci lety, překračuje Baltské moře a rozšiřuje se až do střední části Německa a Polska. Jeho největší rozšíření však trvá poměrně krátce, asi devět až deset tisíc let,“ uvádí Rudolf Musil z Ústavu geologických věd Přírodovědecké fakulty MU.

Klima Brna a jeho okolí bylo po celou dobu posledního glaciálu velmi rozdílné. „Toto období charakterizují spíše klimatické oscilace různé délky trvání a intenzity, a to jak teplotní, tak i srážkové,“ tvrdí Musil. Přitom se v jednotlivých provinciích nacházela různě velká území, která se ve stejnou dobu klimaticky podstatně odlišovala od ostatních částí. Tyto lokální zvláštnosti se odrážely jak v rostlinném, tak v živočišném společenstvu.

Prehistorická spojka
Důležitost Moravy tkví v tom, že představovala v této části Evropy jediné možné spojení mezi severem a jihem. Pohoří uzavírají nejen Moravu, ale táhnou se i dále na východ a na západ. „Zvířata by přes hory nepřešla, proto se přes Moravskou bránu stěhovala fauna, ať už se jednalo o sezonní migrace nebo o migrace vyvolané velkými klimatickými změnami,“ vysvětluje Musil.

Morava se může pyšnit obrovským množstvím nálezů prehistorických zvířat. Byla totiž v této části Evropy jediným možným spojením mezi severem a jihem.Nestěhovalo se přitom celé společenstvo najednou, ale postupně po jednotlivých druzích, jako reakce na měnící se životní prostředí. Proto se Morava může pyšnit obrovským množstvím nálezů prehistorických zvířat. A také rozmanitostí fauny, která se tady nacházela. „Tehdejší ekosystém byl úplně jiný než dnešní. Celá řada druhů, které dnes mají různé ekologické požadavky, tehdy žila spolu,“ říká Musil. A tak na Moravě vedle sebe přebývala nejen stáda mamutů a sobů, ale i nosorožci, smečky lvů, levharti a hyeny.

Ze savců, kteří patří do střední Evropy i dnes, tady zbyla pouze některá zvířata, například bobři, lišky, vydry nebo kuny. Naopak ptactvo takové změny nepostihly, už v době ledové zde létali v podstatě stejní ptáci jako dnes.

Související články

  • Jiří Macháček is proud to receive the Czech “Nobel Prize”

    Jiří Macháček, winner of the “Česká hlava – Invence” (Czech Head) award in November, has big plans for the coming years: modernisation and...

MUNI

Published by Masaryk University, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Contact

Follow us:

Facebook Twitter RSS

Main version