Masarykova univerzita vypisuje již od roku 2000 Program evrospkých studií (Central European Studies Program), určený pro zahraniční studenty. Původně byl zamýšlen hlavně pro americké studenty, ale v současnosti jej studují i studenti evrospkých, partnerských univerzit či studenti programu Socrates/Erasmus. Student takového programu zaplatí za jeden semestr pře 5,5 tisíce dolarů, přesto je o program velký zájem. Dosvědčuje to i Erika Marie Szabo z americké Univerzity v Rochestru.


Co vás vedlo k rozhodnutí studovat právě v České republice?
Moje domácí univerzita nabízí studium oboru Central European Studies. Minulý semestr jsem studovala na Jagellonské univerzitě v Krakově. Pak jsem se rozhodla pro Masarykovu univerzitu. Studium v České republice mi dává možnost navštívit Maďarsko a dozvědět se něco o zemi, z níž pochází má rodina. Vzhledem k tomu, že studuji historii, ráda bych se dozvěděla přímo od zdroje něco o historii Evropy. Zajímá mne například druhá světová válka a historie komunismu.

Jak dlouho se ještě zdržíte?
Navždy? Ne, toto je poslední semestr v Evropě a poté pojedu domů. Samozřejmě se však hodlám vrátit zpátky a procestovat celý kontinent.

Erika Marie Szabo přijela do Brna studovat historii Evropy, zajímá se především o Maďarsko, odkud pochází její rodina. Foto: Ondřej Ženka.
Jaký hlavní dojem na vás zatím zanechalo město Brno?
Nejvíce mě šokovalo, že zde bylo ještě začátkem února velice chladno a spousta sněhu. U nás v Rochestru máme hodně sněhu, ale teploty nejsou tak nízké. V Brně se jinak cítím velice bezpečně. Je snadné se zorientovat. I když se mi stále stává, že se někdy ztratím, přesto mám dojem, že se zde mohu obejít bez průvodce, a to mi dodává příjemný pocit nezávislosti.

Jak se vám tedy žije v České republice?
Život v České republice je skvělý, protože její umístění poskytuje příležitost k cestování po celé střední Evropě. Líbí se mi, že se mohu rozhodnout, jaké zajímavé místo chci vidět, nastoupím do vlaku a za chvíli jsem tam. Je zde však málo lidí, kteří hovoří anglicky, což platí zejména pro Brno, a přestože navštěvuji kurz českého jazyka a snažím se jím hovořit, lidé se mnou nemají trpělivost a říkají mi, abych se nejprve naučila jazyk a pak se vrátila.

Jaké kurzy jste si zapsala a který vás nejvíce zaujal?
Navštěvuji kurzy českého jazyka, moderní české literatury, kurz o občanské společnosti, sociálních identitách a kurz o českém filmu. Nejvíce se mi líbí kurz českého jazyka. I když s češtinou bojuji, atmosféra ve třídě je výborná a studenti jsou vesměs na stejné úrovni. Je zde spousta zábavy a také jsem zde našla mnoho přátel.

Co se vám na programu CESP nejvíce zamlouvá a co vám naopak nevyhovuje?
Nejlepší je, že v pátek neprobíhá výuka, což mi dává příležitost více cestovat. Nevyhovuje mi, že kurzy probíhají v uvolněném duchu, takže někdy necítím dostatečnou motivaci k práci, protože vím, že si trochu lenosti mohu dovolit.

Jaký je hlavní rozdíl ve výuce zde a v USA?
Výuka je zde mnohem uvolněnější a v kurzech se potkáváme pouze jednou týdně. Ve státech kurzy probíhají obvykle obden. Dobré je, že tady probíhá výuka v menších skupinkách.