Magazín M News from MUNI
  • News
  • Science
  • Student
  • Alumni
  • Čeština

Poznejte lidskou mysl v obrazech světových malířů

Výstava v Moravské galerii představuje mysl jako vizuální fenomén s pomocí uměleckých i vědeckých zobrazení.

Věda a výzkum
16 February 2012
Petra Polčáková

Díla slavných umělců jsou vystavena v rovnocenné pozici například s digitální reprodukcí soudobého zobrazování mozku.Originály více než dvou stovek děl nejslavnějších českých i světových malířů jsou k vidění v Moravské galerii na výstavě Obrazy mysli/Mysl v obrazech. Až do 18. března mohou návštěvníci obdivovat nejen tři kresby Leonarda da Vinci, které jsou v Česku vystaveny vůbec poprvé, ale také díla Rembrandta, Dürera či zástupců české předválečné avantgardy Bohumila Kubišty, Toyen či Jana Zrzavého.

„Rozhodli jsme se představit lidskou mysl jako vizuální fenomén, s využitím jak uměleckých tak i vědeckých a medicínských zobrazení,“ říká k poslání výstavy její autor Ladislav Kesner, který působí v Semináři dějin umění Filozofické fakulty MU.

Co vás přivedlo právě k tématu lidské mysli?
Jednou z věcí, kterou se ve své odborné práci dlouhodobě věnuji, je vztah obrazů tzv. před očima – především uměleckých děl – a tzv. za očima – tedy různých druhů neurálních a mentálních zobrazení. V roce 2002 jsem pracoval v Getty Research Center v Los Angeles v rámci mezinárodní skupiny vědců a umělců, kteří se zabývali různými aspekty vnímání. Tam jsem si poprvé uvědomil, že dosud nikdo neudělal výstavu, která by se pokusila představit lidskou mysl jako vizuální fenomén s využitím jak uměleckých, tak i vědeckých a medicínských zobrazení. V roce 2006 jsme se s ředitelem Moravské galerie Markem Pokorným dohodli na realizaci projektu, kterému jsme později dali název Obrazy mysli/Mysl v obrazech.

Jaká je vaše největší inspirace?
Výtvarným uměním se profesionálně zabývám 25 let a dívání se na obrazy, sochy, kresby a videa pro mne zůstává hlavní inspirací. Ale v daném případě bylo ono vidění určitě ovlivněno a zaostřeno vědomím poznatků a myšlenek týkajících se různých aspektů mysli a jejího vztahu s mozkem. Ovlivnila mě ale také teorie obrazů, jen úplně namátkou, práce takových autorů jako Karl Jaspers, Hans Belting či John Searle.

Jde o velmi rozsáhlou tematickou výstavu, na níž jsou k vidění i tří originály od Leonarda da Vinci, divácká pozornost se tedy zaměřuje hlavně na ně. Na co byste upozornil návštěvníky vy jako kurátor?
Z hlediska naplnění záměrů výstavy jsou si téměř všechny exponáty rovnocenné, díla slavných umělců stejně jako například digitální reprodukce soudobého zobrazování mozku.

Upozorním ale na některé nenápadné exponáty: kupříkladu vůbec nejstarší dochovaná kresba lokalizace mentálních funkcí v anonymním traktátu z 11. století nebo nejstarší fotografie psychicky nemocných, vytvořené Hughem Diamondem kolem roku 1850 či kresby neuronů od zakladatelů neuronální doktríny Santiaga Ramóna y Cajal a Camilla Golgiho.

A co je pro vás na výstavě srdcovou záležitostí?
Velmi blízká je mi litinová socha Antony Gormleyho, který je obecně uznáván jako jeden z nejvýznamnějších žijících umělců.

Výstava sice ještě více než měsíc potrvá, máte už přesto nějaké další plány?
Pracuji na přípravě výstavy, která se bude věnovat zkoumání lidské tváře v současném videoartu. Výstava začne v pražské Galerii Rudolfinum koncem června. A čekají mne také úvodní jednání s řediteli několika zahraničních muzeí o projektu, který volně rozvíjí témata aktuální výstavy v Brně a týká se vědomí. Zatím je to ale pouze prvotní idea.

Související články

  • Exhibition inspires women to pursue careers in mathematics

    A great way to celebrate the International Day of Women and Girls in Science is by visiting the “Women of Mathematics from Around the...

  • Is trauma passed down? CEITEC studies stress in war refugees

    Every year since the 1990’s the Czech Academy of Sciences organises “The Brain Week” in March, joining the global “Brain Awareness Week”

MUNI

Published by Masaryk University, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Contact

Follow us:

Facebook Twitter RSS

Main version