Magazín M News from MUNI
  • News
  • Science
  • Student
  • Alumni
  • Čeština

Kniha světoznámého biologa Schatze vyšla poprvé česky

Nakladatelství Masarykovy univerzity vydalo eseje Gottfrieda Schatze o bytí, genech a snech.

Věda a výzkum
12 November 2014
David Povolný
Gottfried Schatz.
Foto: David Povolný

Schatz je uznávaný rakouský biochemik, který byl třikrát navržen na Nobelovu cenu za objev mitochondriální DNA.

Poprvé v českém překladu vydalo nakladatelství Masarykovy univerzity knihu světově proslulého biologa Gottfrieda Schatze Za hranicemi genů. Eseje o našem bytí, o našem světě, o našich snech. Publikace dnes byla slavnostně pokřtěna za účasti autora v Mendelově refektáři v Augustiniánském opatství v Brně.

Schatz je uznávaný rakouský biochemik, který byl třikrát navržen na Nobelovu cenu za svůj podíl na objevu mitochondriální DNA z roku 1963. Vědecky již dnes není aktivní, věhlas ale získává jako esejista. Uváděná kniha nabízí originální úvahy o tom, co nám přírodní vědy říkají o dnešním světě.

„Profesor Schatz má dar originálního projevu a kreativitu, která většině exaktních vědců chybí,“ uvedl na křtu prorektor Petr Dvořák s odkazem na to, že rakouský profesor dovede na rozdíl od řady svých kolegů používat jazyk, který je srozumitelný i laikům.

Kniha esejů je v prodeji za 265 Kč.
Foto: David Povolný

Publikace, kterou Nakladatelství MU vydalo jako druhý svazek v edici Poprvé v češtině, se v německy mluvících zemích stala bestsellerem, v nakladatelství Neue Zürcher Zeitung se dočkala již pěti vydání. Byla přeložena také do angličtiny, francouzštiny a řečtiny.

Světoznámý biochemik při křtu knihy vystoupil s popularizující přednáškou, ve které se snažil odpovědět na otázku, zdali jsou lidé otroky svých genů. Zdůraznil, že lidskou bytostí se stáváme především vlivem prostředí a interakcí s jinými lidmi. „Bez toho jsme jen monstrem bez řeči, etiky a umění,“ vysvětlil Schatz. „Pokud tedy někdo mluví o zmražených zárodcích jako lidských bytostech, tak uráží všechno poznání moderní vědy. Když vstupujeme do života, nejsme otroky, ale sny svých genů. Žádné jiné poselství dnešní vědy pro mě není víc posilující,“ řekl biochemik.

Související články

  • Mendel Days 2022: Mendel and the World

    Mendel Days 2022 began yesterday in the Augustinian Abbey in Old Brno. A rich programme with many lectures and cultural events was prepared...

MUNI

Published by Masaryk University, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Contact

Follow us:

Facebook Twitter RSS

Main version