Magazín M News from MUNI
  • News
  • Science
  • Student
  • Alumni
  • Čeština

Erotické fotografie dostává čtvrtina dětí

Zprávy s erotickým obsahem si většinou posílají mladí v rámci svých vztahů.

Věda a výzkum
29 December 2015
Ema Marušáková
Ilustrační foto: CanStockPhoto

Za obtěžující sexuální obsah považují děti i některé pro dospělé běžné reklamy.

Internet je dominantním zdrojem, z něhož děti a dospívající čerpají informace o sexu. Hledají je také v časopisech pro dospívající, ale pornočasopisy ve velké oblibě nejsou. Řadě z nich také přistávají erotické fotky v mobilech nebo v e-mailových schránkách.

„Popularitu internetu lze nejspíš vysvětlit jeho dostupností, snadnějším vyhledáváním odpovědí na konkrétní otázky a soukromím,“ uvedla Hana Macháčková, která spolu s kolegyněmi z Fakulty sociálních studií MU vedla výzkum chování na internetu u dospívajících od 10 do 18 let.

Z několika tisíc dotázaných uvedlo 66 procent, že je pro ně hlavním zdrojem informací o sexu právě internet. Na rodiče či jiné členy rodiny se s podobnými dotazy obrátila polovina. „V této oblasti se samozřejmě ukázaly největší věkové rozdíly mezi dotazovanými, které souvisí s přirozeným sexuálním dozráváním,“ podotkla další členka týmu Lenka Dědková.

Starší děti a dospívající vyhledávají sexuální obsah cíleně, ale stále jsou v poměrně velkém množství vystaveni podobným informacím nechtěně. Těm, kteří uvedli, že byli sexuálnímu obsahu vystavení nezáměrně, se to ve třiceti procentech případů stalo při prohlížení webu v podobě vyskakovacích oken. Téměř čtyřicet procent respondentů ale uvedlo, že se s takovým obsahem setkali na sociálních sítích.

„Z jiného výzkumu u mladších dětí ale vyplynulo, že za obtěžující sexuální obsahy považují i některé pro nás běžné a nezávadné reklamy, například na spodní prádlo, kde jsou vidět nahá těla. Z našeho výzkumu se pak naštěstí ukázalo, že míra toho, jak nechtěné zhlédnutí sexuálních obsahů mladé obtěžuje, není příliš vysoká,“ podotkla Dědková.

Výzkumnice se zaměřily také na sexting, tedy zasílání a získávání sexuálně podbarvených textů či fotografií. „Ptali jsme se na zasílání vlastních erotických fotografií a jedenáct procent respondentů uvedlo, že už někomu podobnou věc zaslalo. Častěji je posílají chlapci,“ uvedla s tím, že každý čtvrtý dospívající podobnou fotografii dostal, a to i od neznámých lidí.

Sexting také roste spolu s věkem, ale erotickou fotografii dostalo i 13 procent dětí mezi deseti a jedenácti lety a devět procent z nich nějakou poslalo. Podle odbornic se ale sexting většinou odehrává v rámci partnerského vztahu.

Přesto experti vyzývají rodiče i vyučující, aby s dětmi víc mluvili o tom, s jakým sexuálním obsahem se na internetu setkávají a jak mu rozumí. Může to být jedna z cest, jak informace o sexu korigovat či jak je dále v sexuálním chování ovlivnit.

Související články

  • A quarter of children receive erotic photos

    Sexts are usually exchanged between young people involved in a romantic relationship.

  • Honorary doctorates for American professors Kessler and Alexander

    The list of recipients of Masaryk University’s doctor honoris causa has grown by two new names. 

MUNI

Published by Masaryk University, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Contact

Follow us:

Facebook Twitter RSS

Main version