Magazín M News from MUNI
  • News
  • Science
  • Student
  • Alumni
  • Čeština

K Českým hlavičkám pomohli středoškolákům i odborníci z MUNI

Z devíti oceněných mladých vědců spolupracovali dva s experty z Masarykovy univerzity.

Student
22 October 2019
Ema Marušáková
CC-BY
Nikola Svobodová a Vojtěch Dienstbier.
Foto: Ema Wiesnerová / CC-BY

Soutěž pro talentované středoškoláky České hlavičky zná své letošní vítěze. Jedním z nich je Nikola Svobodová, která se věnovala výzkumu proteinů opravujících poškozenou DNA v buňkách, a pak Vojtěch Dienstbier, který se zabývá studiem proměnných hvězd.

V soutěži České hlavičky se dlouhodobě daří středoškolákům, kteří pracují v laboratoří Lumíra Krejčího v Biologickém ústavu Lékařské fakulty MU.

Nikola je už několikátou středoškolačkou v řadě, která se pustila do výzkumu v laboratoři vedené Lumírem Krejčím na Lékařské fakultě MU. Ta se zaměřuje na výzkum oprav DNA a vlivu mutací zodpovědných proteinů s označením RAD51 a BRCA2 na zvýšené riziko vzniku nádorů prsu a vaječníků. Studentka Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov mimo jiné přispěla k odhalení mechanismu, kterým se tyto opravné proteiny podílejí na vzniku a dalším rozvoji nádoru.

Nikola se kvůli práci v laboratořích bohunického kampusu dokonce přestěhovala do Brna a maturitní ročník gymnázia absolvovala díky individuálnímu plánu studia a podpoře rodičů, učitelů i spolužáků. Přestože se biochemii intenzivně věnovala už od druhého ročníku na gymnáziu a na výzkumu pracovala i dříve na Akademii věd ČR, rozhodla se nakonec pro studium informatiky, kterou by chtěla využít právě pro řešení biochemických otázek.

Druhým oceněným, který má vztah k Masarykově univerzitě je student Slovanského gymnázia v Olomouci Vojtěch Dienstbier, který nejen objevil, ale také určil vlastnosti nové proměnné hvězdy a práci mu vedl Marek Skarka, který působí mimo jiné na Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty MU. Nebyl to však jediný spolupracovník, protože Vojtovi se podařilo získat data z celkem 30 pozorovacích dnů na několika různých dalekohledech.

O hvězdy a vesmír se začal zajímat už někdy v první či druhé třídě, kdy mu rodiče pořídili i první dalekohled. „Z dnešního pohledu to byla hračka, ale bylo jím hodně vidět a ta fascinace z pozorování mi zůstala dodnes,“ podotkl gymnazista.

Ceny sbírali středoškoláci z celého Česka

Další ceny si odnesli středoškolští studenti z celé republiky. Jakub Dokulil z brněnského gymnázia Křenová se věnoval vylepšení českého vynálezu – koherencí řízeného holografického mikroskopu, který se využívá pro pozorování některých biologických dějů. Snažil se vyřešit situaci, kdy při pozorování trvajícím několik hodin či dní dochází vlivem okolí k rozostření pozorovaného vzorku, a navrhl a také vyrobil hardwarové řešení této situace.

Jakub Dvořák ze Střední průmyslové školy sdělovací techniky v Praze zase sestavil a vypustil dvě sondy do stratosféry, tedy jedné z vrstev zemské atmosféry. Přístroje, které sonda nesla, měřily teplotu, výšku a radiaci a kamera pak zaznamenávala celý let. Ještě na zemi navíc testoval, zda vydrží pracovat ve výškách okolo 35 kilometrů nad hladinou moře. Potýkat se musel také s vyřizováním povolení pro vypuštění sond.

Cenu za výzkum látek, které se využívají jako značky pro DNA sondy, získal Tibor Malinský z Prvního soukromého jazykového gymnázia v Hradci Králové. Matěj Doležálek z Gymnázia A. Hrdličky v Humpolci se zase věnoval výzkumu z oblasti teorie čísel, konkrétně pak kvadratickými formami a jejich využitím při vyjádření celých čísel.

Za práci věnující se ochraně životního prostředí, který vyústila i v konkrétní opatření, si cenu odnesli hned dva studenti. Jakub Vácha z Gymnázia Soběslav a Šimon Zeman z Malostranského gymnázia v Praze společně zkoumali bezobratlé živočichy jako pavouky či brouky v prostoru pískoven a zasadili se o to, že těžební firma bude brát ohledy na konkrétní lokality, kde se vyskytují zajímavé druhy. Jakub Vácha získal Českou hlavičku už podruhé a musel se také rozhodnout, čemu se bude věnovat v dalším studii. Zvolil geologii, kterou začal studovat na Masarykově univerzitě.

Posledním oceněním ve společenských vědách je Jan Rus z Gymnázia v Trutnově, který se ve své práci věnoval britskému básníkovi Alfredu Tennysonovi a odrazu jeho díla v české kultuře mezi roky 1855 až 1894, kdy byl hojně překládán.

Související články

  • MU students from Taiwan and Ecuador became best friends

    Each of them comes from a different continent and culture, but ever since Yu-Jou Sheu from Taiwan and Alisson Curimilma from Ecuador met at...

  • First-year students to move to Kounicova dormitories in 6 months

    The two-year refurbishment of the Kounicova dormitories, which will soon be completed, will bring a complete transformation of the...

  • MU offers new English-language study programmes

    More than 1,600 international students study at Masaryk University in Bachelor’s and Master’s degree programmes in foreign languages. The...

  • MU attracted me with internships in double degree programme

    He grew up in Paris and began his bachelor's studies first in Le Havre and then in Rennes but was lured abroad for his master's degree...

MUNI

Published by Masaryk University, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Contact

Follow us:

Facebook Twitter RSS

Main version