Magazín M News from MUNI
  • News
  • Science
  • Student
  • Alumni
  • Čeština

Mapy pro NASA i do letadel vznikají díky české firmě s kořeny na MU

Absolvent Fakulty informatiky MU Petr Přidal založil společnost, která dodává mapové podklady a aplikace do celého světa.

Absolventi
25 November 2020
Martina Fojtů
Petr Přidal.
Jan Prokopius/CC-BY

Zápal pro obor a chuť pustit se do nových věcí. To je kombinace, co vás může dovést pěkně daleko. Absolventa fakulty informatiky Petra Přidala dostala až k tomu, že má vlastní firmu, která dodává mapové podklady a aplikace třeba pro NASA, Siemens nebo Amazon.

Za mapami se skrývá hrozně moc zajímavé matematiky. Lidé mají dojem, že konkrétní místo na Zemi se dá jednoduše definovat za pomoci zeměpisné délky a šířky, ale kvůli neustálému posunu kontinentů to není tak úplně pravda.

Že bude informatik, věděl už někdy na střední škole. Tehdy programoval a díky tomu, co se naučil na škole, mohl pokračovat ještě hlouběji. „Pamatuju si, jak jsem jezdil v noci rozjezdem. Lidi kolem mě jeli z nějaké party a já jsem si tam četl manuál na operační systém Solaris,“ povídá Přidal.

Na informatice se mu vždycky líbilo, jak je multioborová a že se díky ní člověk dostane k různým problémům a může se přesunovat od jednoho k druhému. Svoje malé zákazníky měl Přidal už na střední škole, a když už byl na vysoké, pomáhal chvilku třeba brněnské hvězdárně s počítačovým programem, který natáčel objektivy ke hvězdám. Zlomem pro jeho budoucí kariéru byl ale projekt v Moravské zemské knihovně, kde při škole pracoval jako správce sítě.

Trocha štěstí na projekt

Projekt se zaměřoval na mapy a měl řešit jeden velký problém: Všude po knihovnách ležela a leží spousta starých dokumentů, které zobrazují, jak svět vypadal před několika lety, ale i před staletími. Jenže v době, kdy jsme všichni zvyklí najít informaci v textu formou ctrl+f za pár vteřin, se v nich skoro nikomu dny a hodiny nechce prohrabávat. Přidal měl proto vymyslet systém, jak se dá v digitalizovaných listinách najít to, co je potřeba, a třeba také to, kde je konkrétní mapa k dispozici.

„Nezdá se to, ale za mapami se skrývá hrozně moc zajímavé matematiky. Lidé mají dojem, že konkrétní místo na Zemi se dá jednoduše definovat za pomoci zeměpisné délky a šířky, ale není to tak úplně pravda. Například Amerika se od Evropy každý rok vzdaluje o 2,5 centimetru, takže za pár desítek let jsme o metry jinde. To všechno musíme do digitálních map dostat,“ líčí jeden ze zádrhelů.

Z jeho práce pro knihovnu vzešel projekt staremapy.cz a také diplomka, která v něm ještě víc podnítila zájem o kartografii. Už jako doktorand pak cestoval po světě, kde si ho na konferenci v Bernu vyhlédli Švýcaři, kteří měli dojem, že tím, co vymyslel v Česku, by mohl vyřešit také jejich problém se starými mapami. A také že ano. Přidal se sice musel dostat přes nedůvěřivou komisi na slavné univerzitě ETH Curych, ale zakázku dostal a tím pádem i definitivní potvrzení toho, že na tom, co vymyslel, se dá vydělávat.

Vlastní úspěšná firma

Jeho dnešní produkt, který spolu s více než dvěma desítkami kolegů z Česka, Slovenska a dalších zemí vytváří pod značkou MapTiler, využívá geografické podklady z nejrůznějších volných zdrojů. Jsou to data ze satelitů i letadel nebo mapové podklady, které si pro svoji potřebu vytváří státy a města, ale i jednotlivci. Výsledkem je produkt, který konkuruje Google mapám, protože na rozdíl od nich funguje i v offline režimu a neukládá přitom data o uživatelích, kteří ho používají.

Od firmy si ho díky tomu koupila americká kosmická agentura NASA, giganti Siemens či Amazon a třeba německý deník Berliner Morgenpost díky němu monitoroval výskyt koronaviru v zemi, na což se chodilo dívat jen v této jedné aplikaci přes šest milionů uživatelů denně.

„Naše mapy dnes vidí odhadem 250 milionů lidí měsíčně, to je 25krát víc než žije v České republice. Pořád mi přijde neuvěřitelné, že jsme vybudovali globální byznys,“ kroutí hlavou Přidal, jemuž se zákazníci schází z Japonska, Spojených států i afrických zemí.

Na jeho produkt se díváte třeba na dlouhých cestách letadlem, když kontrolujete, kde že to zrovna jste. A například už zmiňovaná NASA ho používá jako jednu část svých pokročilých map, kam pak dodává třeba údaje o zemském magnetismu a další naměřená zjištění.

Všechno to naplňuje, proč se rodilý Brňan před lety do podnikání pustil. „Osobně to mám tak, a máme to i jako vizi firmy, že chceme pomáhat lidem řešit jejich problémy. Informatika k tomu dává strašně moc nástrojů. Měřítkem úspěchu pak pro mě není, kolik peněz jsem vydělal, ale kolika lidem jsme pomohli,“ líčí zapáleně.

A další lidé ho prý můžou napodobit. I když se zdá, že současný technologický boom, který generuje pořád nová a nová technická řešení a zlepšováky se jednou musí zastavit, Přidal to tak úplně nevidí. Příležitosti budou pořád, jen bude třeba se po nich umět dívat.

Související články

  • MU is at forefront in Europe in digitalizing Erasmus administration

    Digitalization of Erasmus+ programme will reduce paperwork for MU students and employees to minimum.

  • MU graduate helped translate words for Czech-Ukrainian picture dictionary

    Masaryk University graduate Jitka Janů contributed to the Czech-Ukrainian picture dictionary developed by the Berlin-based...

  • Graduates from MU make business with kombucha

    For two years, Michal Ďuriník and František Špás, friends who met at the Faculty of Economics and Administration of Masaryk University...

  • Cambodian student: I never thought I’d stay in Brno

    An interesting study programme, a university town in the heart of Europe, and above all lots of IT companies all in one place. These are...

MUNI

Published by Masaryk University, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Contact

Follow us:

Facebook Twitter RSS

Main version