Sportovní svět někdy s nadsázkou označuje triatlonisty za „ty, kteří se neumí rozhodnout“. Jakub Marek se ale rozhodnout uměl. V žákovském věku doma ve Svitavách plaval a věnoval se atletice a běhu, na brněnské sportovní gymnázium už ale nastoupil jako triatlonista. Coby člen české reprezentace pak po maturitě začal studovat program Management sportu na fakultě sportovních studií.
Specializuje se na tratě olympijského triatlonu – tedy 1500 metrů plavání, 40 kilometrů cyklistiky a 10 kilometrů běhu. Těší ho také, že se na mezinárodní úrovni jedná o zařazení sprint triatlonu (750 m plavání, 20 km cyklistika, 5 km běh) do programu olympijských her. Právě olympiáda v roce 2032 v Brisbane je totiž jeho nejvyšším sportovním cílem. Aby se dostal do světové špičky, poskočil výš ve světovém žebříčku, účastní se už nyní kontinentálních – například asijských pohárů – a před měsícem sbíral zkušenosti na mistrovství světa v e-triatlonu v Londýně. „Hledám cesty, jak kvalitně závodit, posouvat se výš v žebříčcích a do toho studovat,“ vysvětluje Jakub s tím, že e-triatlon, který je dnes jedním z nejpopulárnějších formátů závodu mezi diváky, ho zaujal už před dvěma lety. „V e-triatlonu plaveme v bazénu, na trenažerech pak jedeme i běžíme. To vše ve virtuálních platformách. Diváci mají sportovce stále na jednom místě, mohou je sledovat i na velkoplošných obrazovkách. Závod je rychlý, je v něm hodně zvratů, je opravdu atraktivní.“
Jakub Marek v Londýně mezi světovou špičkou nakonec obsadil 28. místo. A přiznal, že si v posledních týdnech prožil náročné období. „Dal jsem přednost triatlonu a přípravě na mistrovství světa a pak jsem lehce nestíhal s psaním bakalářské práce. Ale zvládlo se to, odevzdal jsem vše a byl jsem v klidu. Až do červnových státnic,“ směje se Jakub.
Při studiu v bakalářském stupni využil možnosti nastavení individuálního studia, magisterské studium ale chce dokončit kombinovanou formou, dálkově. „Je opravdu obtížné skloubit tréninky, přípravu v zahraničí, závody a studium. Každý den se v tréninku věnuji všem třem disciplínám. Ráno před školou chodím na plavecký trénink, pak jsem měl nějaké semináře ve škole, následně jsem si odskočil odtrénovat běh nebo kolo a znovu se vracel do školy na večerní přednášky. Náročné jsou vždy právě jarní semestry, kdy hned v úvodu chybím, protože celý únor a půlku března trénujeme kvůli dobrým podmínkám v teple,“ popisuje dvoumetrový triatlonista, který se nyní rozhoduje, zda na Masarykově univerzitě pokračovat v některém ze studijních programů zaměřených na ekonomii.

V letošní sezoně se chce Jakub zúčastnit triatlonového mistrovství světa v Austrálii, závodů Českého poháru a akademických mistrovství České republiky. A vše směřuje k již zmíněné olympiádě v roce 2032. „Je přede mnou strašně moc práce. Světová špička je zatím daleko,“ uvědomuje si Jakub, kterého v jeho sportovních kariérních snech podporuje hlavně rodina. Oba jeho rodiče založili ve východočeských Svitavách úspěšný triatlonový oddíl 4sports team, maminka Ladislava stále ještě aktivně závodí a mezi českou špičkou už pomalu získává výrazné úspěchy i mladší bratr Lukáš. „Brácha byl dokonce osmadvacátý na mistrovství Evropy v duatlonu,“ připomíná Jakub nejčerstvější úspěch svého bratra, kterému předává své závodní zkušenosti. A nejen jemu. Na svých sociálních sítích sdílí svoje závodní úspěchy i neúspěchy a přidává „návody“ čeho se vyvarovat nebo kde se zlepšit, pro všechny mladé triatlonisty. „Třeba, že jsem si špatně nachystal boty, udělal chybu v depu, popisuji i průběh závodu. Tak, aby se toho pak další mladí sportovci mohli vyvarovat.“
Barvitě například popsal podmínky v závodě asijského poháru v Indii. „Den před závodem byly obrovské vlny, moře plné medúz a voda opravdu strašně smrděla. My Evropani jsme do ní nevlezli. V den závodu ale pořadatelé napsali, že voda je ok a startovalo se. Vlny už sice nebyly, moře bylo klidné, ale už na první bójce požahaly polovinu startovního pole medúzy. Ale závodilo se dál. To je normální. Do papírů se vždy píše, že voda byla jako křišťálová studánka. Však jsme to viděli i na olympiádě v Paříži,“ komentuje sarkasticky závodní podmínky.
Závodění Jakuba Marka mohou jeho fanoušci sledovat na Instagramu a dalších sociálních sítích, naživo mu letos mohou fandit na závodech Českého poháru v Příbrami, Karlových Varech a na akademickém mistrovství republiky, kde bude reprezentovat Masarykovu univerzitu a patřit mezi želízka v ohni. Před dvěma lety totiž pro MU získal stříbrnou medaili.