Magazín M News from MUNI
  • News
  • Science
  • Student
  • Alumni
  • Čeština

Soutěž o půl milionu pro botanickou zahradu! Hlasování spěje do finále

Už jenom pár dní má botanická zahrada Masarykovy univerzity na to, aby posbírala co nejvíce hlasů a získala výhru 500 tisíc korun. Je totiž se svým ekologickým projektem mezi šesti finalisty v soutěži E.ON Energy Globe.

Události
31 July 2024
Gabriela Peringerová
Ve sklenících využívají zahradníci zachycené vody z nádrží.
Foto: Jan Kodeš

Projekt Ekologická opatření v botanické zahradě zahrnuje pět různých opatření. V letním seriálu Magazínu M jsme vám již představili čtyři. Posledním opatřením je vybudování nádrže na zachytávání srážkové vody.

Hlasujte ZDE. 

Botanická zahrada je umístěna uprostřed města v secesní čtvrti Veveří, která se stavěla na konci 19. a na počátku 20. století v areálu přírodovědecké fakulty. Vodu, kterou používá na zálivku, berou zahradníci z běžného vodovodního řádu a je pitná. Uprostřed města není jiný dostupný zdroj vody, řeky Svitava i Svratka jsou od zahrady daleko. K dispozici má zahrada ještě vodu dešťovou, se kterou se pomalu učí hospodařit, a v budoucnu se její zaměstnanci chtějí zaměřit i na takzvanou šedou vodu, což je již jednou použitá voda z kuchyní nebo umýváren.  

Každoročně více a více obcí a měst řeší nedostatek vody v letních měsících a není dovoleno ani zalévat zahrady. To by byl pro botanickou zahradu obrovský problém, protože rostliny by to nepřežily.

Nádrž ve skleníku před rekonstrukcí.
Foto: Jan Kodeš

Ve sklenících byla při jejich stavbě v roce 1995 vybudována nádrž na předehřívání zálivkové vody, do které se vejde asi 18 m3 vody. „Pitná voda se sem automaticky nebo ručně dopouštěla, v zimě se mírně předehřívala a v létě aspoň odstála. Měřením jsme zjistili, že ve sklenících se použije na zálivku průměrně 1000 litrů vody denně,“ prozrazuje vedoucí botanické zahrady Magdalena Chytrá.

Vodu pro stromy zachytává zahrada i důmyslným systémem kanálů.
Foto: Jan Kodeš

V roce 2018 si zahrada nechala vypracovat studii, která vyhodnotila možnost vybudování nádrže na zachytávání vody ze střech skleníků a přilehlých budov. Vodu chtěli zahradníci používat na zálivku ve sklenících. Studie odhadla uspoření ročních nákladů na zálivku ve sklenících na 42 tisíc korun za rok. „Nejde ale jen o tyto peníze. Srážková voda je pro zálivku lepší než pitná voda. Jde o vodu měkkou, na listech ani v půdě se nesráží vápník a půda se nezasoluje. Rostliny jsou vitálnější a lépe odolávají chorobám a škůdcům. Zmenší se množství používaných chemických postřiků proti škůdcům,“ upřesňuje Chytrá s tím, že hlavní výhodou je však to, že drahocenná voda neodtéká bez užitku do kanalizace a pryč do řeky.

Nádrž o objemu 30 m3 byla vybudována v roce 2020 venku pod pergolou a je propojena s původní nádrží vnitřní, takže vznikl prostor na zachycení 48 m3 srážkové vody. „Množství zachycené vody je po většinu roku dostačující, záleží samozřejmě na rovnoměrnosti srážek během roku. Obvykle dvakrát až třikrát do roka nastane období, kdy se musí opět dočasně zalévat pitnou vodou. Celý systém přepouštění vody je automatický a řídí ho centrální velín velikosti elektrické skříňky. Návratnost investice byla odhadnuta na 7,5 roku s tím, že 85 procent nákladů jsme získali z Operačního programu Životní prostředí,“ říká Magdalena Chytrá.

V šachtách jsou čerpadla a koše na zachytávání nečistot, nad nádrží stojí pergola.
Foto: BZ MUNI

Důležité pro rostliny je i to, že se zprovoznil dávno nefunkční a vápníkem zarostlý mlžící systém. Měkká voda už ho nepoškozuje a v tropických sklenících se může mlžit. Ve sklenících se zalévá také ručně hadicemi. Je zde dvojí rozvod vody, jeden z nádrží a druhý z vodovodu s pitnou vodou, která se využívá jen při rekonstrukcích nádrží či havárii čerpadel nebo elektřiny.

Na displeji je vidět množství vody v nádržích a nastavení výšky hladin, pokud je potřeba změnu při přečerpávání.
Foto: BZ MUNI

V soutěži se hlasuje až do 20. srpna, což zároveň představuje také zařazení do soutěže o hodnotné ceny. Bohužel není vidět průběžné pořadí, proto naše botanická zahrada potřebuje až do posledního okamžiku každý hlas. Pokud se jí podaří zvítězit, bude 500 tisíc korun důležitým příspěvkem v plánech na vytvoření jezírek a mokřadních záhonů pro ohrožené mokřadní druhy, které jsou na seznamu Pracovní skupiny pro genofondy Unie botanických zahrad ČR.

Seznam opatření:

  • Osázení zelené střechy na budově kolárny u fakulty v areálu v Kotlářské ulici.
  • Přivedení elektrického vedení k fontáně pro možnost používání čerpadla.
  • Vybudování nádrže na zachytávání srážkové vody pro zalévání ze střech skleníků a přilehlých budov.
  • Zavedení mozaikové seče trávníků.
  • Dokonalejší údržba stávajících dřevin v areálu.
V Brně naprší ročně průměrně 500 l vody na metr2, v některých letech je to 360 a v jiných 650 l a srážky nejsou rovnoměrně rozložené do celého roku. Nejvíce srážek spadne v létě a nejméně v zimě. Čím dál častěji přicházejí kvůli dlouhodobě vysokým teplotám vzduchu i přívalové srážky a v zimě skoro nesněží. Zatímco množství srážek se nemění, průměrné teploty vzduchu se zvyšují. Krajina se vysušuje, město je v létě rozpálené.

Související články

  • 3D printing on SIMU: this is how models for teaching are created

    The Simulation Centre of the Faculty of Medicine features a facility for 3D printing of anatomical and teaching models for simulation...

  • ComMUNIty Fund: eleven successful projects with bright future

    Masaryk University presented the projects supported in the first year the ComMUNIty Fund competition and completed at the end of last...

  • MU first among Czech universities in global sustainability rankings

    In the third edition of the QS Sustainability Ranking, the number of participating institutions increased by almost a quarter. Masaryk...

  • MU has a new strategy for sustainability

    The preparation of a new sustainability strategy during the fall semester saw the participation and productive cooperation involving...

MUNI

Published by Masaryk University, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Contact

Follow us:

Facebook Twitter RSS

Main version