Magazín M News from MUNI
  • News
  • Science
  • Student
  • Alumni
  • Čeština

MU získala 1,6 miliardy na rekonstrukce, vybavení i rozvoj kompetencí

Masarykova univerzita uspěla v “trojvýzvě” z Operačního programu Jan Amos Komenský a získala financování na všechny tři podané projekty s minimálním krácením rozpočtu.

Události
07 February 2025
Ema Marušáková
Jednou z podpořených akcí je i budování MUNI BioPharma Hubu v bohunickém kampusu.
Foto: Jitka Janů
Projekty mají zásadní význam pro rozvojové aktivity, systémové investice univerzity i menší investiční záměry fakult.

INVEST4MUNI, KompassMUNI – Rozvoj kompetencí, poradenství pro studenty a strategické řízení na MU a InFIn – Inovace fyzické infrastruktury k zajištění inkluze na MU to jsou názvy tří celouniverzitních projektů, které se zaměřují na strategické investice a rozvojová opatření napříč Masarykovou univerzitou. Podporu v jejich rámci získá univerzita prostřednictvím ministerstva školství z fondů Evropské unie a ze státního rozpočtu.

„Pro Masarykovu univerzitu je úspěch v těchto výzvách důležitý, kdy získané prostředky umožní realizaci strategických projektů cílených na další rozvoj výuky a výzkumu,“ uvedl kvestor MU David Póč.

„Tyto projekty mají zásadní význam pro rozvojové aktivity, systémové investice univerzity i menší investiční záměry fakult. Mám velkou radost z toho, že se je daří na základě jasné strategie účelně kombinovat s dalšími projektovými zdroji a našimi vlastními fondy. Za pozornost stojí i to, že se nám i přes značný rozsah obou programů a velké množství vzájemně provázaných investičních i neinvestičních aktivit podařilo všechny projekty sestavit tak, že je MŠMT vyhodnotilo kladně a požadované prostředky nám nebyly kráceny – to u projektů tohoto rozsahu a složitosti nebývá v ČR běžné,“ zdůraznil prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie Radim Polčák.

INVEST4MUNI

Nejrozsáhlejším projektem je INVEST4MUNI, který z výzvy zaměřené na zvýšení kvality ve výuce získal přes 1,3 miliardy korun. V jeho rámci je podpořeno čtrnáct dílčích aktivit, které se dotknou všech fakult a Ústavu výpočetní techniky. Cílem projektu je zlepšení fyzického prostředí univerzity, které je klíčové pro poskytování moderního a efektivního vzdělávání.

Nejvyšší částka z tohoto projektu míří na budování MUNI BioPharma Hubu, který je druhou nejvyšší investicí v historii univerzity. Zhruba 719 milionů korun z celkového rozpočtu INVEST4MUNI je určeno například na pořízení laboratorního nábytku a vybavení, přístrojového vybavení pro farmaceutickou fakultu či na vybavení kryobanky.

Významnou součástí projektu je také financování nového sportoviště pro fakultu sportovních studií, na něž je vyčleněno 74 milionů korun. Stejná částka míří na ekonomicko-správní fakultu, která vybuduje a zrekonstruuje výukové prostory. Přes 180 milionů korun získá fakulta informatiky na svou přestavbu a 50 milionů poputuje také na bezpečností opatření napříč univerzitou.

KompassMUNI

Projekt KompassMUNI, na nějž MU získala 237 milionů korun, je zaměřený na rozvoj kompetencí, poradenství pro studující a na strategické řízení.

Aktivity projektu se zaměří na rozvoj odborných kompetencí zaměstnanců, na práci se studujícími cílenou na zvýšení studijní úspěšnosti a na zvyšování kvality strategického řízení na MU. KompassMUNI zahrnuje i opatření přispívající ke zvýšení kvality internacionalizace studia a k podpoře zájemců o studium, včetně studujících se specifickými potřebami.

Jeho součástí je například záměr systémového nastavení a realizace rozvoje a podpory pedagogických kompetencí, který přispěje ke zvyšování kvality vzdělávací činnosti na MU.

V rámci projektu bude také vytvořen společný rezervační systém a rozcestník pro všechny služby poskytované studujícím Poradenským centrem MU, Kariérním centrem MU a Střediskem Teiresiás. Vznikne tak jednotná platforma, která studujícím poskytne komplexní informace a výrazně zvýší dostupnost všech typů poradenských služeb.

Dalším z podpořených projektových záměrů je například nastavení transparentní politiky pro oblast ochrany práv na MU a související vzdělávací aktivity zaměřené na zvýšení povědomí zaměstnanců a studujících o této oblasti.

InFIn

Přímo na specifické potřeby studujících ale i zaměstnaných jsou pak určené finance ze třetího podpořeného projektu InFIn – Inovace fyzické infrastruktury k zajištění inkluze na MU.

Necelých 130 milionů korun je určených především na zvýšení přístupnosti prostředí MU pro studující se specifickými potřebami. V následujících třech letech tak dojde k odstranění některých architektonických bariér, například na rekonstruovaných kolejích Kounicova, v budově na Komenského náměstí či na pedagogické fakultě.

Inovací projdou i některá zařízení či vybavení Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás, které tento projekt zaštiťuje.

Všechny tři projekty jsou spolufinancovány z Operačního programu Jan Amos Komenský.

Související články

  • Czech Market Calls for AI Experts. Masaryk University Responds with the New Digital Talent Lab

    Digital Talent Lab offers informal, public, free, and practical training in data analytics, machine learning, and artificial intelligence...

  • The goal of a new project at MU is to advance integration of AI into research

    Masaryk University Joins the RI-SCALE Project: A New EU-Funded Initiative Unlocking RI Potential with Scalable AI and Data.

  • Faculty strategic planning to be strengthened through contracts with MU

    Starting this year, Masaryk University has introduced a groundbreaking innovation: contracts with its faculties and institutes. The...

  • MU Vice-Rector for Studies and Quality to award new prize for quality teaching

    The new award aims to highlight the importance of the teaching activities of MU lecturers. Nominations can be submitted until the end of...

MUNI

Published by Masaryk University, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Contact

Follow us:

Facebook Twitter RSS

Main version