Magazín M News from MUNI
  • News
  • Science
  • Student
  • Alumni
  • Čeština

Absolvent psychologie: Psychedelika mají léčivý potenciál

Stanislav Milotinský se snaží o destigmatizaci psychedelik a jejich uvedení do terapeutické praxe.

Absolventi
19 August 2017
Dita Chovancová
CC-BY
Cílem není šířit psychedelika, nýbrž podat veřejnosti objektivní fakta podpořená vědeckými výzkumy o účincích, přínosech a rizicích těchto látek na lidskou psychiku, říká Stanislav Milotinský.
Foto: video Psycare
Největším projektem, který Česká psychedelická společnost uvádí do praxe, je Psycare. Půjde o zázemí v podobě jurty a týmu trénovaných odborníků pro pomoc návštěvníkům festivalů, kteří se dostali do potíží po užití psychedelik.

Pocit rozpadu reality, ztracenosti či osamění, halucinace nebo paranoia. Ale taky možné využití při léčbě závislostí, post-traumatické stresové poruchy, úzkostí či depresí. To všechno může být za psychedelickými látkami.

Osvětou o přínosech a rizicích psychedelik a destigmatizací jejich uvedení do terapeutické praxe se zabývá Česká psychedelická společnost. Její spoluzakladatel Stanislav Milotinský si inspiraci přivezl z Ameriky.

Díky potenciálu využití psychedelik v léčbě duševních onemocnění i kontroverznosti témat se organizace rychle etablovala a dostala do povědomí veřejnosti. Dnes sdružuje na šedesát odborníků z řad psychologů, psychiatrů nebo terapeutů a dalších profesí. V nedávné crowdfundingové kampani členové vybrali prostředky na vznik projektu Psycare – festivalového zázemí terapeutické první pomoci pro uživatele psychedelik.

Příběh Stanislava Milotinského, čerstvého absolventa psychologie a psychoterapeutických studií na Fakultě sociálních studií MU, začal před čtyřmi lety ve Spojených státech, kam na rok odjel na studijní pobyt.

„Od spolužáků jsem se dozvěděl o terapeutickém potenciálu psychedelik, která nemají škodlivé somatické vedlejší účinky. Domů jsem se vracel přes střední Ameriku, kde místní šaman pořádal ceremonie s nápojem připravovaným z liány zvaným ayahuasca. To mi otevřelo oči. Když jsem se vrátil, napsal jsem desítce nejvýznamnějších světových vědců, zabývajících se psychedeliky ve výzkumu, jestli bych s nimi mohl spolupracovat, a rozhodl se založit platformu, z níž se za pár měsíců stala psychedelická společnost. Něco takového v České republice chybělo,“ vzpomíná Stanislav.

Zanedlouho poté navázal Stanislav spolupráci s Tomášem Páleníčkem z Národního ústavu duševního zdraví, který výzkumně pracuje s psilocybinem obsaženým v houbičkách, a pod jeho vedením začal psát diplomovou práci.

Zájem lidí překvapil
Následovala organizace přednášek s tématikou psychedelické terapie. Na jednu přednášku britského vědce, který hovořil o LSD, přišlo místo asi padesáti očekávaných návštěvníků pět set lidí. Z důvodu velkého zájmu lidí zorganizoval proto Stanislav s kolegy ještě jednu přednášku v Praze.

Pokračující enormní zájem odborné i laické veřejnosti o tématiku výzkumu účinků psychedelik si Stanislav vysvětluje jejich kontroverzností a zároveň dosud nevyužitým potenciálem. „O těchto látkách slyšel každý, ale málokdo ví, co to vlastně je. Je na tom něco mystického a lákavého. Zároveň je tu ale obrovské stigma,“ vysvětluje.

„Cílem naší společnosti ale není šířit psychedelika, nýbrž podat veřejnosti objektivní fakta podpořená vědeckými výzkumy o účincích, přínosech a rizicích těchto látek na lidskou psychiku. Usilujeme o destigmatizaci a jejich postupné uvedení do terapie. Sdružujeme odborníky zabývající se psychedeliky a podporujeme mezioborovou diskusi a výzkum, “ popisuje Stanislav stěžejní myšlenky organizace.

Psycare aneb Pomoc lidem na festivalech
Největším projektem, který Stanislav pod hlavičkou České psychedelické společnosti uvádí spolu s ostatními kolegy do praxe, je Psycare. Půjde o zázemí v podobě jurty a týmu trénovaných odborníků pro pomoc návštěvníkům festivalu, kterým se po užití psychedelik dostanou do obtížné situace.

Po úspěších s vypůjčenou jurtou na loňském festivalu psychedelické hudby a umění Ufo Bufo se členové CZEPS rozhodli za pomoci crowdfundingové kampani pořídit si vlastní zázemí. A uspěli. Vybrali přes 200 tisíc korun.

„Lidé procházející psychedelickým zážitkem můžou prožívat těžké chvíle, které je mohou traumatizovat po zbytek života. Snažíme se jim v jurtě zajistit bezpečí. Každý si tam řekne, co potřebuje. Kdo zná psychedelický stav, tak ví, jak moc je onen člověk křehký a jak jednoduchá pomoc může přijít vhod, ale i jak něco nevhodného může hodně uškodit. Na festivalu jsme takto pomohli 23 lidem v akutním stavu. I kdybychom ale pomohli jedinému člověku, má to smysl,“ říká Stanislav. „Další desítky lidí si od nás brali materiály s informacemi o psychedelikách. Byli jsme překvapení tak pozitivními ohlasy veřejnosti,“ doplňuje psycholog.

Neméně často se však Stanislav setkává i s ohlasy negativními. „Někteří lidé naši činnost odsuzují, tvrdí, že podporujeme feťáky a užívání drog. Nebo že jsem ještě skoro student a nevím, o čem mluvím. Mrzí mě to, ale beru to jako součást naší práce. Děláme ji s nejlepším vědomím a svědomím, ale stále se učíme, nejsme neomylní. Je to lepší než nic, v České republice zatím nikdo nic takového nedělá. Mým cílem je být dobrý terapeut, chci prakticky pomáhat lidem,“ tvrdí Stanislav.

Související články

  • MU graduate helped translate words for Czech-Ukrainian picture dictionary

    Masaryk University graduate Jitka Janů contributed to the Czech-Ukrainian picture dictionary developed by the Berlin-based...

  • Graduates from MU make business with kombucha

    For two years, Michal Ďuriník and František Špás, friends who met at the Faculty of Economics and Administration of Masaryk University...

  • Cambodian student: I never thought I’d stay in Brno

    An interesting study programme, a university town in the heart of Europe, and above all lots of IT companies all in one place. These are...

  • From state exams at the Faculty of Sports Studies directly to NHL

    He left Brno, Kometa and Masaryk University. Twenty-five-year-old hockey goalie Karel Vejmelka got an NHL contract, finished his diploma...

MUNI

Published by Masaryk University, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Contact

Follow us:

Facebook Twitter RSS

Main version