Magazín M News from MUNI
  • News
  • Science
  • Student
  • Alumni
  • Čeština

10 tipů na učení pro ty, které přijímačky ještě čekají

Hlásíte se na medicínu nebo třeba na farmacii? Pak vás přijímací zkoušky teprve čekají. Dominika z Lékařské fakulty MU si pro vás připravila několik tipů, jak se k učení postavit čelem!

Student
19 May 2021
Dominika Rieglová
Munichallenge
MU
Nenechávejte učení na poslední den před zkouškou. To už je pozdě.

1. Začněte včas!

To se snadno řekne, ale kdy je „včas“? Je to samozřejmě hodně individuální. Někdo se začal učit pomaličku už na podzim, někdo kolem Vánoc. Ale vůbec není chyba začít až teď, i když už se čas na přípravu krátí. Rozhodně ale nenechávejte učení až na poslední den před zkouškou. To už bude opravdu pozdě.

2. Zbytečně se nestresujte.

Stres je někdy fajn, pomůže nám se soustředit. Ale mnoho stresu u zkoušky nepomůže. Ono to prostě nějak dopadne. Já vím, mně se to mluví, ale upřímně… víte, kolik lidí se na vysněnou medicínu dostalo až napodruhé? Není to žádná ostuda. A navíc nikdo neříká, že to bude zrovna váš případ.

3. Neučte se jen z jednoho zdroje.

Každá literatura má pár témat skvěle vypracovaných, některé kapitoly se ale nedají číst a musíte zvolit jiný zdroj. Podívejte se na doporučené seznamy literatur, třeba i z jiných fakult.

4. Najděte si parťáka a neučte se sami.

Pokud máte problémy s motivací a dnes už velmi známou prokrastinací, je super se s kamarádem nebo kamarádkou pozitivně motivovat k učení. Když víte, že v tom nejste sami, naskytne se vám úplně jiný pohled na učení.

5. Udělejte si „akční plán“.

Buď jste typ člověka, který ho dodrží, nebo nejste. Určitě je ale dobré si to vyzkoušet už při učení na přijímačky, hodně vám to do budoucna řekne o tom, co vám při učení vyhovuje. A třeba právě vám „akční plán“ opravdu pomůže.

6. Vypusťte páru, a to pravidelně.

Během dlouhodobého učení je potřeba si najít něco, k čemu člověk uteče a zapomene na starosti. Ať už je to sport, čtení knížek, počítačové hry… Odreagováním vypnete mozek a chvíli se soustředíte na něco úplně jiného. Moc to pomáhá. Opravdu. Ověřená věc.

7. Choďte mezi lidi a bavte se.

Neseďte jen doma u učení. Je jaro, venku je hezky a za odměnu se můžete pobavit s přáteli. Tedy pokud nám to epidemie zase nepřekazí.

8. Když se učíte, zkuste na delší dobu odložit mobil.

Prostě na něj nesahejte a vypněte si upozornění. Já si na učení někdy mobil vypínám, nebo řeknu spolubydlící, ať mi ho schová. Nebo odinstalujte aplikace sociálních sítí – ale to už je pro silné povahy.

9. Střídejte místa, kde se učíte.

Není jednoduché celé dopoledne sedět na stejném místě. Na stejné židli. Koukat na stejná místa v pokoji. Doporučuji učení i venku na sluníčku.

10. Nezapomínejte na jídlo a pití.

Váš mozek nebude chtít spolupracovat, když nebudete normálně jíst. Přece jenom i mozek potřebuje cukřík, aby mohl ukládat tolik informací. V rámci stresu je to těžké, ale zkuste něco sníst, i když prostě hlad nemáte. Uvidíte, že to učení půjde lépe. A spěte! Bez toho to nejde.

Související články

  • MU students from Taiwan and Ecuador became best friends

    Each of them comes from a different continent and culture, but ever since Yu-Jou Sheu from Taiwan and Alisson Curimilma from Ecuador met at...

  • First-year students to move to Kounicova dormitories in 6 months

    The two-year refurbishment of the Kounicova dormitories, which will soon be completed, will bring a complete transformation of the...

  • MU offers new English-language study programmes

    More than 1,600 international students study at Masaryk University in Bachelor’s and Master’s degree programmes in foreign languages. The...

  • MU attracted me with internships in double degree programme

    He grew up in Paris and began his bachelor's studies first in Le Havre and then in Rennes but was lured abroad for his master's degree...

MUNI

Published by Masaryk University, 2005–2023. ISSN 2571-4198.
Contact

Follow us:

Facebook Twitter RSS

Main version