Přejít na hlavní obsah

Studenti přináší poezii do veřejného prostoru

Na filozofické fakultě mají automat na básně. 

Veršostroj je praktický výsledek předmětu Kreativní laboratoř.

Tři studenti informačních studií a knihovnictví zjistili, že je už nebaví vytvářet v předmětech jen hypotetické prototypy. Inspirovali se tedy v Praze a zahraničí a vytvořili jeden reálný - Veršostroj.

„Je to v podstatě skříňka, do které lidé můžou nahrávat buď svoje nebo převzaté básničky. Ta pak někde visí, člověk k ní přijde, zmáčkne tlačítko a přehraje se mu báseň,“ uvádí jeden z tvůrců Veršostroje Radek Dobrovolný a dodává, že se jedná o otevřenou platformu. Veršostroj si může vyrobit kdokoliv a umístit ho kdekoliv, ať už doma nebo v nějaké instituci.

Prototyp vznikl jako výstup z předmětu Kreativní laboratoř a inspirovaný je pražským Poeziomatem, ale i podobnými zařízeními z Německa a jinde ve světě. „Zjistili jsme, že Poeziomat stál město asi dvě stě tisíc korun, tak jsme si říkali, jestli by to nešlo udělat nějak levněji,“ říká Radek.

On sám obstaral technickou část zařízení, Josef Kocurek zajistil jeho výrobu a poslední z týmu, Veronika Moravčíková, vytvořila grafický design Veršostroje. „Ne, že bych si podobu úplně vymyslela. To, jak to vypadá, je dané materiálem, který jsme měli k dispozici. Idea je ale taková, že to může vypadat jakkoliv a vytvořené to může být z čehokoliv,“ popisuje Veronika. 

„Měli jsme potřebu dostat poezii do veřejného prostoru a tím ho oživit,“ vysvětluje důvod vzniku prototypu Josef. „Když se člověk s Veršostrojem střetne, naruší mu to nějakým způsobem jeho každodennost. Nemusejí ho třeba ani zajímat básně, ale to, že jsou mu zprostředkovány v této formě, mu přináší úplně jiný zážitek,“ doplňuje Veronika. Verše se zatím ve stroji přehrávají náhodně, takže člověk, který stiskne tlačítko, neví, co uslyší.

Reakce na Veršostroj, který momentálně visí v přízemí budovy C Filozofické fakulty MU, jsou veskrze pozitivní. „Dokonce se nám ozval jeden nakladatel, že by uvolnil některá díla, abychom je mohli do Veršostroje načíst,“ popisuje Radek.

V současnosti společně plánují vytvořit menší přenosnou verzi skříňky. „Aby si ji mohl vzít kdokoliv ven, třeba do parku, když bude nějaká akce,“ uvádí Josef s tím, že by měl mít výrazně jiný design a být například ze skla nebo nějaké fluidní hmoty. Tuto sobotu se pak v Lužánkách koná mezigenerační piknik, kde bude Veršostroj k dispozici. Autoři k tématu připravují i příspěvek na Brněnský barcamp.

Hlavní novinky