Přejít na hlavní obsah

Vědci z Masarykovy univerzity vyvíjejí rychlejší testování na koronavirus

Rozšířit možnosti a zjednodušit testování na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 chtějí odborníci z výzkumného institutu CEITEC Masarykovy univerzity s pomocí metody zvané RT-LAMP.

Výzkumníci Kristýna Brzobohatá a Filip Pardy v laboratořích institutu CEITEC.

Finanční podporu ve výši 1,7 milionu korun na vývoj nové metodiky, díky níž by se mohla analýza vzorků od lidí s podezřením na nemoc COVID-19 provádět rychleji, získali vědci od Technologické agentury České republiky.

Vědci z Centrální laboratoře Genomika chtějí během osmi měsíců ověřit možnosti metody zvané RT-LAMP, která umí detekovat přítomnost genetické informace konkrétního viru či jiného mikroorganismu v konkrétním vzorku. „Výhodou této metody je, že není příliš náročná na čistotu vstupního materiálu. My se budeme zabývat i tím, zda u ní bude možné vynechat fázi izolace genetické informace viru, která zabírá čas při aktuálně používané PCR metodě,“ přiblížil možnosti nového přístupu Filip Pardy, který výzkumný tým vede.

Další výhodou metody RT-LAMP je také její nižší náročnost na přístrojové vybavení a odborné znalosti těch, kteří budou testy dělat. Odborníci z institutu CEITEC MU chtějí prověřit různé možnosti testování touto metodou. Doufají, že tato sada bude využitelná i mimo laboratorní prostory, například v odběrových vozech, a zkrátí tak čekání na výsledek testu zhruba na hodinu.

Na novém typu testování začal tým pracovat už v březnu, kdy CEITEC MU nabídl k dispozici kapacitu svých laboratoří i zaměstnanců jako pomoc při testování lidí, kteří měli podezření na nákazu novým koronavirem. „Metoda RT-LAMP se už zhruba dvacet let používá pro detekci řady virových onemocnění u člověka i u zvířat a ve světě jsou dostupné testovací sady založené na této metodě i pro COVID-19. V České republice ale dostupné nejsou a my bychom rádi připravili testovací sadu, kterou by mohla převzít komerční firma a uvést ji na trh,“ doplnil Pardy.

Vědci už mají část práce za sebou, podařilo se jim vybrat sadu takzvaných primerů nutných pro detekci konkrétního viru ve vzorku. Primery jsou krátké úseky DNA, které jsou komplementární k vybranému úseku genetické informace hledaného viru. Primery "nasednou“ na daný úsek jeho genetické informace a ten začnou dokola kopírovat a na základě toho odborníci zjistí, že je virus ve vzorku obsažený. Pokud se nic nekopíruje, virus ve vzorku není. Vše ještě ale musí prověřit a zkusit zjednodušit a zlepšit tak, aby byl nový test zajímavý i pro průmyslové partnery a mohl sloužit veřejnosti.

V mimořádné výzvě Technologické agentury ČR zaměřené na takzvané Proof of Concept projekty, které mají ověřit, zda jsou postupy navržené vědci využitelné v praxi, uspěly celkem čtyři projekty z Masarykovy univerzity, které dohromady získaly podporu ve výši 4,1 milionu korun. Výzva byla vyhlášena v březnu a byla zaměřená přímo na projekty, které mají pomoci zamezit šíření nového koronaviru.

Hlavní novinky