Přejít na hlavní obsah

Videorozhovor: Univerzitám se vyplatí nesnižovat nároky

Historik Jiří Hanuš se ptá osobností z Masarykovy i dalších univerzit na otázky spojené s univerzitní kulturou.

Historik a prorektor MU diskutoval s děkanem FSS MU Stanislavem Balíkem.

Jak moc dnešní univerzity žijí v tradicích a jak přistupují ke společenským změnám? Jak chápou univerzitní autonomii, jaká vede cesta ke zvyšování kvality výuky i výzkumu a jak by měly být univerzity vidět a slyšet na veřejnosti? Nad těmito otázkami se zamýšlí historik a také prorektor pro personální a akademické záležitosti Masarykovy univerzity Jiří Hanuš. K diskuzi vyzval své kolegy a jejich názory chce prezentovat ve formě videí pod názvem „Idea univerzity“. V prvním z nich si povídal s děkanem Fakulty sociálních studií MU Stanislavem Balíkem.

„Ve funkci prorektora jsem neustále konfrontován nejen s praktickými každodenními problémy chodu Masarykovy univerzity, ale tato každodennost neustále prorůstá do otázek koncepčnějších, obecnějších, dalo by se říci filozofičtějších. Proto jsem oslovil asi dvě desítky odborníků z různých univerzit s prosbou odpovědi na tento typ otázek,“ přiblížil svou motivaci k vytvoření série rozhovorů Hanuš. Obsáhlejší odpovědi jednotlivých osobností by rád v budoucnu vydal i knižně.

 

Seriál nazval podle spisu Johna Henry Newmana Idea univerzity a kromě odborníků z MUNI by do ní rád přizval i představitele univerzit z Prahy, Olomouce nebo Českých Budějovic. „Veřejné vysoké školy jsou sice do jisté míry konkurenty, ale nedovedu si představit, že by nesdílely své starosti a neučily se navzájem, především ve strategických záležitostech. Pohybujeme se nakonec v jednom prostředí a potřebujeme se.“

V dalším dílu seriálu, který můžete sledovat na stránkách MUNI TV, bude otázky univerzitní kultury probírat s filozofem Petrem Dvořákem.

Hlavní novinky