Přejít na hlavní obsah

ŠÍMA: Rektora zvolili studenti. Učitelé zklamali

PavelSima
Nového rektora máme jen díky Studentské komoře. Fakta jsou jasná a smutná zároveň. Docent Bek byl zvolen až ve třetím kole tím nejmenším možným počtem senátorů. Získal 24 hlasů. Jeho protikandidát docent Janíček obdržel hlasů 19, tři volitelé se zdrželi (sic!). Stačilo o hlas méně a nebyl by zvolen nikdo. Následovala by ta nejhorší možná varianta. Nové volby, noví kandidáti, nové kampaně, nová špína a pomluvy, delší období neklidu a polarizace akademické obce.

Přesně tomu jsme chtěli zabránit, a proto se v předvečer třetího kola volby někteří z nás studentských senátorů rozhodli nehlasovat srdcem, ale přiklonit se na stranu kandidáta, který měl v danou chvíli větší šanci na výhru. Co ve stejnou chvíli udělala učitelská část senátu? Zůstala zakopána ve svých pozicích z velké části daných příslušností k té či oné fakultě. To jasně ukazuje, že většina učitelů upřednostnila partikulární zájmy před zájmem univerzity jako celku (a je celkem jedno, jestli to bylo domnělé dobro jejich fakult a pracovišť, nebo jestli za tímto aktem stály ještě jiné veřejnosti skryté zájmy).

Studentská komora vůbec pojala od počátku volbu zodpovědněji. Zatímco učitelé "kopající" za fakulty neměli moc za potřebí poslouchat programové body a vize kandidátů (i když to samozřejmě neplatí en bloc o celé učitelské komoře), každý z nás studentů se s kandidáty sešel průměrně pětkrát při různých otevřených i uzavřených diskusích a debatách. Absolvovali jsme jako komora celovíkendové výjezdní zasedání, kde jsme každého z pěti kandidátu dvě až dvě a půl hodiny "pražili" otázkami na tělo. Dlouhé hodiny jsme o volbě diskutovali mezi sebou a se svými spolužáky a kamarády. Ještě na Velikonoční pondělí jsme si odepřeli alkoholové radovánky a místo toho se sešli se dvěma finálovými kandidáty. Není divu, že některým z nás se o volbách už i zdálo.

Chtěli jsme ale vybrat naší univerzitě toho nejlepšího rektora. Slovo "univerzitě" je zde důležité, protože učitelé z velké části chtěli vybrat nejlepšího rektora své fakultě. Některé fakulty o něj stály až tolik, že různí její reprezentanti vyvíjeli nátlak na mé kolegy studentské senátory, aby se při volbě rozhodli "správně", což osobně považuji za největší hanebnost celé rektorské volby.

Nakonec jsme se skutečně rozhodli správě, vše dobře dopadlo a mohli jsme po volbě s velkou úlevou potřást rukou a poblahopřát novému rektorovi ke zvolení. Bylo to ale o fous a slavnostní přípitek měl nepříjemnou pachuť.

(Tento článek není oficiálním stanoviskem Studentské komory Akademického senátu MU)

Pavel Šíma,
studentský senátor za ESF MU

Diskutovat můžete na www.facebook.cz/municz.

Hlavní novinky