Přejít na hlavní obsah

Studiem projít hlavně bezpečně

Trošku prevence je lepší než spousta léčby, a proto by se měl každý seznámit se Studijním a zkušebním řádem.

Podmínky pro postup do dalšího semestru, opakování předmětů, přerušení studia, hodnocení zkoušek – to vše najdete ve studijním řádu a nemusíte si s tím sami lámat hlavu. Ilustrační foto: Pavla Ondrušková.

Na základní a střední škole bylo největší starostí rodičů bezpečí jejich dětí mimo školu. Rozhlížet se na přechodech, nebavit se s cizími lidmi, v pozdějším věku pak zmínky o tom, že cigarety a drogy nejsou pro zdraví to pravé ořechové a že by bylo celkem fajn nebýt taťkou či mamkou krátce po vyzvednutí první občanky.

Na vysoké škole by už člověk čekal, že studentovi krom drobných opileckých příhod žádné nebezpečí nehrozí. A přeci není žádná legrace projít studiem bezpečně. Nebezpečí totiž nečíhá mimo školní zdi, ale přímo na akademické půdě.

Nevyvedená zkouška; nedostatek kreditů; obor, který člověka nebaví, takže jej opustí a přihlásí se na jiný. To všechno (a nejen to!) jsou strašáci, kteří na vysokoškolského studenta čekají za každým rohem. O některých ví a může se jim zkusit vyhnout; o některých sice ví také, ale když se nedaří, nevyhne se jim; další na něho zákeřně vybafnou z nečekané obálky s modrým pruhem.

Trošku prevence je lepší než spousta léčby, a proto by se měl každý, kdo právě nastoupil na MU (a těm starším neuškodí, když si ho připomenou), seznámit se Studijním a zkušebním řádem, kde najde všechny své povinnosti a svá práva. Podmínky pro postup do dalšího semestru, opakování předmětů, přerušení studia, hodnocení zkoušek – to vše tam skutečně je. Pokud někdo plánuje studovat na více školách, současný obor ho nebaví nebo není nynější studium jeho první, bylo by rozumné zjistit něco o poplatcích za studium – třeba v aplikacích v ISu nebo na stránkách Studentských poradců.

Studentští poradci jsou lidé, kteří trpí syndromem zachránců světa a neumí odmítnout pomoc zoufalým studentům a studentkám, kteří se ocitli v pasti mnoha studijních předpisů. Znají je a vědí, co dělat, když se při studiu něco nedaří. Nejsou všemocní, ale vždy se snaží být nápomocní. A hlavně to jsou studenti jako všichni ostatní.

A propos, ještě jsem se nepředstavil. Jmenuju se Jan a jsem studentský poradce. A doufám, že mé služby nebude nikdo potřebovat, protože svým studiem všichni proplují bezpečně.

Jan Kadlec,
student Ekonomicko-správní fakulty MU 

Hlavní novinky