Přejít na hlavní obsah

Řekněme „ano“ školnému!

Proč by měli lidé platit mé studium Aristotela? klade si otázku dálkový student filozofické fakulty Jiří Mikeš.

Studenti vyšli protestovat proti návrhům reformy vysokých škol na přelomu února a března i do ulic Brna. Foto: Martin Kopáček.

Nemám rád, když někdo sebestředně píše o sobě. Pokud tak teď učiním, bude to proto, že se nechci nikoho dotknout, nebo někoho urazit.

Studuji dálkově uměnovědy, protože umění mě baví. Vzhledem k mému vyššímu věku je vyloučeno, že bych prací uměnovědce vrátil společnosti náklady, které má ve spojitosti s mým studiem. Stát financuje mého koníčka. Teď nastala situace, že stát z nejrůznějších důvodů peníze nemá. Aby měl, musí zvýšit DPH, zrušit porodné a vymyslet tisíc jiných způsobů, jak dostat z lidí více peněz.

Nač? No přece i na mého koníčka. Kdybych se zúčastnil studentských demonstrací, byl bych součástí davu, který pochoduje městem a řve na spoluobčany: "Tak si trochu urvěte od huby na mé studium Aristotela! Chci ho mít zadarmo!" Nezlobte se, styděl bych se.

Existuje několik desítek agentur, které organizují certifikované rekvalifikační kurzy snad ve všech možných i nemožných oborech. Chcete se stát kuchařem, svářečem nebo fotografem? Zaplaťte a my vás to naučíme. Proč má být Platón zadarmo? Tím víc, když víme, že stát žije na dluh.

Moji mladší kolegové studenti jsou zmanipulovaní. Neradi to slyší, ale je to tak. I já jsem v jejich věku byl součástí davu studentů, který v aule naší fakulty bouřlivým potleskem vítal Dr. Gustáva Husáka, který byl prý právě propuštěný z vězení - a co z toho nakonec vzešlo… Vůbec jsem netušil, kdo to je Dr. Husák, ale tleskal jsem jako o život. Obávám se, že teď jsou jiné jenom kulisy.

autor je studentem Filozofické fakulty MU

edit: reakce Jana Chmelíčka z iniciativy Brno Za svobodné vysoké školy: Studium jako koníček? To je výjimka

Hlavní novinky