Přejít na hlavní obsah

Co přináší Medicína 2.0?

Postřehy studentky nutriční terapie Elišky Hrežové z originální konference v Londýně.

Za podivně vypadajícím názvem Medicína 2.0 se skrývá originální mezinárodní konference, která se letos konala v Londýně v prostorách Mermaid Theatre. Zahrnuje spoustu témat od mobilních aplikací a analýz ze světa sociálních médií až po etické otázky spojené s používáním moderních technologií.

Jako studentka nutriční terapie jsem si vybírala hlavně témata, která budu moci využít ve svém oboru a v českém prostředí. Zajímavá byla hlavně představená možnost budování virtuálních komunit pacientů například s cukrovkou, ale také prezentace věnující se hodnocení použitelnosti a přístupnosti webových stránek ve zdravotnictví nebo mobilním aplikacím používaným při řešení dětské obezity. Velká pozornost byla věnována také gamifikaci ve zdravotnictví. Může totiž zásadně ovlivnit vzdělávání a tím pádem i prevenci řady nežádoucích efektů. 

V oblasti výživy byla inspirativní prezentace jedné mobilní aplikace. Princip je jednoduchý - pacient zaznamenává svůj jídelníček i pohybovou aktivitu do mobilního telefonu, což se zároveň zobrazuje na počítači v ordinaci. Nutriční terapeut tak má možnost velmi zefektivnit práci a připravit podklady na příští setkání. Také může do terapeutického procesu zasahovat motivačními zprávami. Je to velký kontrast k situaci v Česku, kde jsou využívány hlavně papírové šablony a jejich neefektivní analýza na úkor vzdělávání. Prezentace jasně ukázala možný posun k lepšímu za přispění informačních technologií.

A není tomu tak jenom v tomto odvětví. V bloku o Education 2.0 zazněl zajímavý dotaz, proč studenti ztrácejí čas zapisováním a raději na přednáškách mezi sebou netweetují? Odpověď je evidentní: Víc lidí víc ví. Stejný princip fungoval i v Mermaid Theatre, kde jste díky Twitteru mohli být zároveň na pěti místech a vnímat jedno téma z odlišných úhlů pohledu.

A co jsem si hlavně odnesla z Londýna? Obnovený Twitter účet, protože tak mám pocit, že konference vlastně vůbec neskončila.

Autorka je studentka Lékařské fakulty MU.

Hlavní novinky