Přejít na hlavní obsah

Pokračování (někdy) příště

Luděk Havel uvažuje, proč jsou tak oblíbená pokračování různých filmů.

Jakkoliv se to může někomu nelíbit, tak film, a zvlášť ten hollywoodský, je showbyznys. A když není show, není ani žádný byznys. A naopak. Jakmile se tvůrcům poštěstí natočit snímek, který přiláká do kin dostatečně velké davy diváků – a ti přinesou do pokladen stovky milionů dolarů –, je nasnadě, že by se jednou osvědčená formulka mohla zopakovat. A tak přichází na řadu pokračování, kterými se kina plní v posledních týdnech, a jak se zdá, tento trend bude pokračovat...

Scenáristé mají do jisté míry snadnější práci. Nemusí od nuly vymýšlet nový fiktivní svět, postavy a vztahy. Zároveň však musí přidat něco navíc, aby se neopakovali, a publikum tak nenudili. Šťouralové mohou podotknout, že pokračování mohou být odrazem scenáristické nemohoucnosti, což může být také částečně pravda.

Příslib pokračování může být již v samotném titulu. Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly dávali tušit, že za dvojtečkou se mohou objevit další názvy. A tak jsme se dočkali čtyř filmů a na rok 2016 je ohlášeno již páté pokračování. Je ale třeba dodat, že v tomto případě jde již o franšízu, tedy o značku, na niž se nabalují další a další produkty. Asi nejslavnější franšízou jsou Star Wars, které mají v roce 2015 sedmým dílem odstartovat třetí trilogii z tohoto univerza. Režie se ujme J. J. Abrams, muž stojící za restartem neméně legendární ságy Star Trek.

A právě restart či reboot se stal oblíbenou pomůckou v navázání na úspěch poněkud upadajících, ale ve své době slavných filmových „značek“. Poté, co Joel Schumacher takřka sprovodil ze světa komiksového hrdinu v neonově přeplácaném filmu Batman a Robin, přišel po osmi letech nečekaně svěží nový začátek v podobě filmu Batman začíná Christophera Nolana (a vřele přijaté druhé a o něco rozpačitěji přijímané třetí pokračování).

Někdy ani restart nezabere a musí se začít znova – zatímco Singerův Superman se vrací se nesl v poněkud přehnaně nostalgické náladě, tak Snyderův Muž z oceli vsadil na pravidla nastavená novým Batmanem a je filmem o poznání temnějším. Podobný osud měl i Spider-Man, neboť pouhých pět let po završení trilogie Spider-Man Sama Raimiho vlétl do kin Amazing Spider-Man, kterého letos v květnu čeká druhé a v následujících letech i třetí a čtvrté pokračování.

Může to připomínat sériovou výrobu a často tomu tak skutečně je – James Cameron chystá natáčení filmů Avatar 2, 3 a 4, které udělá více méně na „jeden zátah“. Důvod jsou opět finance – natočíte-li filmy v řadě, sníží se náklady – není třeba po roce či dvou stavět znovu kulisy, shánět kostýmy nebo řešit fakt, že ten či onen herec zhubl/ztloustl pro jinou roli. Tvůrce maximálně čekají drobné dotáčky, ale jejich náklady jsou jen zlomkem rozpočtu.

Takže jsme zase skončili u peněz. A protože ty se musí točit, musí se točit. Tedy natáčet. A my se tak můžeme kromě již jmenovaných filmů těšit například na druhé díly snímků Avengers, Kapitán Amerika, druhé a třetí Jak vycvičit draka, třetí Expendables, čtvrté Transformers, páté Paranormal Activity, šestý Resident Evil, sedmé Rychle a zběsile... Mám pokračovat?

Autor je odborný pracovník na filozofické fakultě.

Hlavní novinky