Přejít na hlavní obsah

Listopad nemá být jen příležitost k oslavě minulých činů

Nechceme jen děkovat, ale bojovat a demonstrovat, píše Gaby Khazalová.

Takhle vypadalo shromáždění studentů na filozofické fakultě v roce 1989.

Letošní listopadové dny prožívám jinak než ty minulé. Rozhodla jsem se totiž, že na pětadvacet let staré události nechci jen vzpomínat, ale v prosazování jejich idejí aktivně pokračovat. Listopadem to pro mě nekončí.

17. listopad dnes slavíme jako den boje za svobodu a demokracii – boje, na kterém měli velký podíl studenti. Generace dnešních vysokoškoláků nezažila minulý režim, sametovou revoluci ani transformační období začátku 90. let. Přesto jsou v nás zakořeněny vzpomínky minulých generací. Naplňuje nás jistá dávka hrdosti a vděčnosti, že jsme mohli vyrůstat ve svobodné zemi. Snad právě proto organizujeme průvody, debaty a vzpomínkové akce – nechceme zapomenout. Jako bychom ale při tom všem vzpomínání zapomněli na to nejdůležitější: na boj samotný.

17. listopadu 1989 si studenti pietní akcí připomínali události z roku 1939. Zároveň ale započali to, co dnes nazýváme sametovou revolucí: demonstrovali za své ideály, za svobodu a demokracii. Tento významný den bychom dnes neslavili, pokud by naši předchůdci skončili u pouhého vzpomínání. Demokracie je proces, každodenní konflikt, ve kterém o ni musíme znovu a znovu bojovat. Bez něj by byla prázdnou kategorií.

Využít 17. listopad k pouhé oslavě minulých činů je zpronevěřením se její samotné podstatě. Stejného dne o dvacet pět let později procházejí brněnskými ulicemi neonacisté. Skupina, která zpochybňuje rovnost a lidskou důstojnost, to, co dnes považujeme za základ demokracie. Můžeme si jich nevšímat a oslavovat staré události. Nebo naopak můžeme zaujmout stejný postoj jako studenti v roce 1989: bojovat za demokratické principy, kterých si tolik vážíme.

Namísto toho, abychom využili, že dnes už můžeme bojovat a demonstrovat, jen děkujeme. Ve vší snaze být apolitičtí se stáváme lhostejnými a bez obsahu. Studentský étos promlouvat do věcí veřejných se pomalu vytrácí; vyprázdněnost zachvátila akademickou půdu, politiku i celou společnost. Studenti v roce 1989 bojovali za naši svobodu a je jen na nás, zda a jakým způsobem ji využijeme. Jejich úsilí nejlépe oceníme tak, že v něm budeme pokračovat, například 17. listopadu v Brně.

Autorka je studentka fakulty sociálních studií.

Hlavní novinky