Přejít na hlavní obsah

V USA jde do tuhého

Prezidentské primárky v USA jsou za rohem. Jaké jsou šance kandidátů před další velkou debatou glosuje Miloš Gregor.

Donald Trump zůstává republikánským favoritem.

Ve čtvrtek v noci proběhne v USA další televizní debata republikánských kandidátů na prezidenta. Před primárkami v Iowě 1. února pak bude ještě jedna, před volbami v New Hampshire 9. února pak další. Další státy nyní nemá velký smysl jmenovat, neboť po primárkách v těchto dvou se zpravidla výrazně promíchávají karty – čeká se, že kandidáti na chvostu by mohli odstoupit a na ty zbylé už voliči v dalších státech budou hledět nejen optikou průzkumů, ale již s vědomím volebních výsledků v těchto dvou státech.

Od poslední debaty uběhl měsíc. Donald Trump i nadále zůstává mediálně nejexponovanějším republikánským kandidátem, v národních průzkumech dominuje. A nezdá se, že by ztrácel, ba naopak – za ten měsíc mu podpora narostla na nejvyšší úroveň za celou dobu kampaně. V New Hampshire zůstává jasným leaderem (druhý Marco Rubio má cca poloviční preference), stejně tak v Nevadě a Jižní Karolíně. Jen v Iowě má o něco málo vyšší preference Ted Cruz. Ten je mimochodem největším skokanem za poslední měsíc – od zatím poslední debaty 15. prosince, kdy se těšil spolu s Rubiem a Benem Carsonem přibližně stejné přízni, oběma protikandidátům v národních průzkumech výrazně utekl. Plus je tu již zmíněná Iowa.

Změnila se i nálada kampaní. Donald Trump již nehýří tolika kontroverzními výroky jako dříve. Ale nenechme se mýlit, jazyk má stále ostrý, jen nyní stále více namířený proti demokratické kandidátce Hillary Clinton. Umně se tak snaží vysílat voličům signál, že vítězství v primárkách už je pro něj jasné. Z Cruze se vedle Trumpa stal druhý cíl (nepočítáme-li Hillary Clinton), vůči kterému je třeba se vymezit, pokud jste republikánský kandidát. Jeb Bush ve snaze zaujmout voliče útočí – s mírnou nadsázkou – na všechny a na vše. A i přes výrazně nejvyšší částku, kterou vynaložil na televizní reklamy (jen za loňský rok to bylo 35 milionů dolarů), se v průzkumech propadá stále níž. Aktuálně pod 4 % preferencí. Téměř již není vidu ani slechu o Benu Carsonovi. Ten se v listopadu těšil popularitě stejné jako Trump, dnes preferencemi „dotahuje“ spíše Bushe.

Nadcházející debata je zajímavá i díky mechanismu výběru kandidátů, kteří se jí zúčastní. Fox Business zve ty kandidáty, kteří jsou v národních průzkumech na prvních šesti příčkách a/nebo v Iowě či New Hampshire na prvních pěti místech. V praxi to znamená snížení počtu debatujících na sedm. Vedle všech již výše zmíněných kandidátů se do debaty probojovali Chris Christie a John Kasich (tomu se až překvapivě daří v průzkumech v NH). Naopak proti způsobu výběru debatujících silně vystupuje Rand Paul, který byl tímto krokem spolu s Carlou Fiorinou odsunutý do vedlejší debaty po bok Mika Huckabeeho či Ricka Santora. Paul již prohlásil, že tuto debatu bude bojkotovat. Ovšem i zde platí „sejde z očí, sejde z mysli“.

Vřít to začíná i u Demokratů. Za poslední měsíc se snížil náskok Hillary Clinton nad Berniem Sandersem v národních průzkumech (byť ten je i nadále výrazný, cca 15 procentních bodů). V Iowě je však tento souboj vyrovnanější (rozdíl cca 5 procentních bodů), v New Hampshire Sanders dokonce mírně vede. Martin O’Malley, poslední demokratický kandidát, si i nadále drží pozici „toho třetího vzadu“ s podporou okolo 2 %.

Primárky v Iowě a New Hampshire jsou důležité, pro některé kandidáty osudové. Voličům v dalších státech totiž ukáží, kdo má reálnou podporu voličů ochotných jít volit, ne jen deklarovanou v průzkumech, které se navíc jeden od druhého často výrazně liší. Ostatně, letmý pohled do historie ukazuje, že za Demokraty získal nominaci kandidát bez vítězství v Iowě nebo New Hampshire naposledy v roce 1992 (Bill Clinton), u Republikánů musíme ještě výrazně hlouběji do minulosti – v roce 1964 to byl Barry Goldwater. I přes to, že tyto dva malinké státy mají dohromady asi 4,5 milionu obyvatel, do značné míry rozhodují o směřování celých USA na další čtyři roky.

Autor je doktorandem na Katedře politologie FSS MU.

Chcete vědět víc? Podívejte se na video katedry politologie


Hlavní novinky