Lidové noviny: Ve stresu mají lidé sklon k rituálům, ukázal výzkum

BRNO Lidé se v úzkosti uchylují k rituálům, ukázal výzkum mezinárodního týmu, na kterém se podíleli brněnští religionisté. Předpokládanou souvislost stresu a ritualizovaného chování se jim podařilo potvrdit pomocí experimentu v laboratorních podmínkách.

Výsledky výzkumu zaznamenal vědecký časopis Current Biology, novináře o něm informovala mluvčí Masarykovy univerzity v Brně Tereza Fojtová.

Vědci své hypotézy ověřovali inovativním způsobem. Skupinu 62 lidí rozdělili na dvě poloviny. Jedné řekli, že se mají chystat na veřejný projev o uměleckém předmětu, který dostali k dispozici, a druhé, že mají o předmětu jen zpracovat text, který veřejně prezentovat nebudou. Jednu skupinu tak vystavili většímu, druhou menšímu stresu. Míru stresu ověřovali pomocí snímačů srdečního tepu a dotazníkového šetření a využívali také senzory pohybu.

>> více na webu lidovky.cz

>> více na webu lidovky.cz