epravo.cz: Grant umožní výzkum soudcovské samosprávy v Evropských zemích

Na diskutované téma soudcovské samosprávy se zaměří výzkum Davida Kosaře z brněnské právnické fakulty. Od Evropské výzkumné rady získal jako první Čech ve svém oboru prestižní starting grant. Jeho předpokládaná výše činí 1,5 milionu eur (40,5 milionu korun) během pěti let, řekla ČTK mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Výzkumníci chtějí zjistit, jak se nárůst soudcovské samosprávy v zemích EU projevuje na dělbě moci. Jde hlavně o rostoucí roli soudců při jmenování a povyšování svých kolegů. "Grant mi umožní vybudovat si vlastní výzkumný tým, přizvat do něj i zahraniční experty, a rozšířit tak výzkum za hranice střední Evropy," popsal Kosař. V současnosti se připravuje grantová smlouva s Evropskou komisí.

O vyšší míru samosprávy dlouhodobě usilují čeští soudci. Po nástupu současného ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) se představitelé justice netajili zklamáním, když se k samosprávě začal stavět více skepticky, než jeho předchůdkyně Helena Válková. Myšlenku soudcovské samosprávy nedávno v Brně podpořil prezident Miloš Zeman. Pokud ji nenavrhne vláda, mohou podle něj s podnětem přijít poslanci napříč politickým spektrem.

» více na webu epravo.cz

» více na webu epravo.cz