Přejít na hlavní obsah

Studentka Muni je brněnskou tváří olympiády

Eliška Březinová je na billboardech po celé republice. Stala se ambasadorkou Olympijského festivalu, který se koná i v Brně.

Areál Olympijského festivalu v Brně na výstavišti je otevřený každý den od 9 do 19 hodin a v pátek a v sobotu až do 21 hodin. Dá se tam narazit i na Elišku Březinovou.

V holku z plakátů se na pár týdnů proměnila studentka Fakulty sportovních studií MU, krasobruslařka Eliška Březinová. Billboardy s jejím obličejem visí po celé republice. Právě ona se spolu s hokejisty Martinem Eratem a Davidem Moravcem stala ambasadorkou Olympijského festivalu, projektu, který má v průběhu únorových olympijských her přitáhnout fanoušky i k aktivnímu sportu, ne jen k tomu televiznímu.

Olympijský festival zahrnuje letos dva sportovní areály, které v době her v jihokorejském Pchjongčchangu vyrostly v Ostravě a hlavně v areálu brněnského výstaviště na ploše u pavilonu Z.

Sportovní nadšenci i lidé, kteří se sportu spíš bojí a nemají s ním žádnou zkušenost, si na místě budou moct zkusit hned několik olympijských disciplín – curling, biatlon, krasobruslení i rychlobruslení, zažít pocity skokana na lyžích při odrazu z mobilního můstku nebo si porovnat, v čem se liší jízda na bobu, skeletonu a saních.

Cílem projektu je mimo jiné přitáhnout ke sportu malé děti a to nejde bez patřičných vzorů. Proto jsou tvářemi úspěšní hokejisté nebo právě známá krasobruslařka Březinová. Organizátoři si ji vybrali hlavně proto, že je s Brnem silně spojená.

„Už někdy na začátku podzimu mě kvůli tomu oslovil přímo Český olympijský výbor. Chtěli, aby brněnskou část festivalu pomáhal propagovat někdo, kdo je ještě aktivní sportovec a ideálně závodí taky za brněnský klub,“ popsala Březinová, jaké podmínky se v její osobě naplnily. Nabídka ji potěšila. „Hned jsem řekla, že do toho jdu, přišlo mi to jako moc zajímavý nápad a taky trochu odreagování od vlastního závodění.“

Na rozmýšlení ostatně nebylo moc času. Už pár dní po tom, co kývla, musela na focení všech snímků, které jsou dnes na billboardech, plakátech po městech, autobusech nebo na brněnských tramvajích. „Přiznávám, že i když jsem zvyklá se na sebe dívat, vidět se na těch velkých plochách je trochu zvláštní. Volají a píšou mi kvůli tomu i kamarádi, když mě někde zahlédnou,“ podotkla s úsměvem bruslařka.

Místo olympiády učitelkou bruslení

Sama měla ambice dostat se na olympiádu jako aktivní sportovec, ale nominovat se nakonec nezvládla. A to přesto, že za sebou má zatím nejlepší výsledek, jaký kdy zaznamenala na mistrovství Evropy. Na lednovém šampionátu skončila dvanáctá.

„Neúčast na olympiádě mě mrzí, ale teď už se s tím nedá nic dělat. Koukat se ale určitě budu a snad to udělá také co nejvíc fanoušků. Myslím, že krasobruslení pořád patří k těm nejzajímavějším sportům, i když lidé se někdy zlobí, protože mají svého favorita a nelíbí se jim pak jeho hodnocení od rozhodčích,“ mrzí trochu Březinovou.

Sama počítá s tím, že pokud jí to závodní a tréninkový program dovolí, bude u kluziště na výstavišti osobně stát a vysvětlovat, jak to v krasobruslení chodí, nebo pilovat se zájemci techniku.

„Na festivalu mi přijde skvělé, že tam opravdu jsou lidé, kteří daným sportům rozumí a moc rádi komukoliv poradí. A třeba krasobruslení a curling jsou dokonce zastřešené, takže se na ně dá jít i za špatného počasí. Pokud tedy člověk nechce zrovna fandit našim závodníkům u velkých obrazovek, které na místě taky jsou,“ láká ještě studentka oboru tělesná výchova a sport.

Areál Olympijského festivalu v Brně na výstavišti je otevřený každý den od 9 do 19 hodin a v pátek a v sobotu až do 21 hodin. Vstupné stojí 50 korun a za příplatek je možné si půjčit všechno potřebné vybavení ke všem sportům, které se na místě prezentují.

Hlavní novinky