Přejít na hlavní obsah

Očima učitele: Krčmářovo stříbro bylo překvapení, ale zasloužené

Jan Ondráček z Fakulty sportovních studií MU o úspěších i trápeních biatlonistů, kteří se často vzdělávají na Muni.

Jan Ondráček propujuje biatlonovou reprezentaci a Fakultu sportovních studií MU

Olympiáda v Pchjongčchangu znovu dokázala, jak silným sportem je aktuálně český biatlon. Hodně pro něj dělá šéf katedry atletiky, plavání a sportů v přírodě Jan Ondráček. Vede biatlonovou vzdělávací komisi pro trenérskou práci a zároveň funguje jako spojka mezi reprezentací a Fakultou sportovních studií MU. Chodila na ni nebo chodí velká část národního výběru.

„Letošní olympiádu jsem prožíval celkem klidně, bylo mi jasné, že zopakovat pět medailí z minulých her bude těžké. Když jsme si se závodníky před startem volali, přál jsem jim hlavně, ať si dobře zazávodí a jsou spokojení se svým výkonem. Tlaku na úspěch měli dost od jiných,“ pousmál se Ondráček.

I jemu udělal ohromnou radost stříbrný medailista Michal Krčmář, bylo to pro něj překvapení. „Věřil jsem, že se medaili nejvíc přiblíží Ondra Moravec, a tajně jsem doufal, že to bude Jarda Soukup. Věděl jsem, že bude končit kariéru, a protože byl prvním naším absolventem, přál jsem mu, ať se rozloučí slušným výsledkem. Že se tím výsledkem nakonec prezentoval Michal, mě ale taky potěšilo,“ líčil Ondráček.

Na druhém muži olympijského sprintu oceňuje hlavně jeho pracovitost, cílevědomost a schopnost přebírat dobré návyky od zkušenějších kolegů. „Jistě, že má talent, ale ten by mu sám o sobě nestačil. Pomáhá mu hodně jeho schopnost učit se od kolegů, třeba právě od Ondry Moravce, se kterým Michal standardně bydlí na hotelu při závodech a soustředění,“ upozornil Ondráček, že inspirace je důležitá i v profesionálním sportu.

O dobré výsledky se na olympiádě praly i další studentky fakulty sportovních studií, Eva Puskarčíková a Jessica Jislová. Lepší dojem a výsledky nakonec na hrách zůstaly paradoxně po druhé jmenované a méně zkušené Jislové. „U Evy je mi to trochu líto, protože přípravě hodně obětovala a výsledky se nesetkaly s jejím očekáváním. Kvůli olympiádě si dokonce přerušila magisterské studium, ale moc na ní oceňuju, že ani tak nepřerušila práci na diplomce a pořád pokračuje v její přípravě,“ zhodnotil Ondráček závodnici, která dojela nejlépe 32. ve stíhacím závodu. Jislové se povedla 23. pozice ve sprintu a stejná ve stíhacím závodu.

V Pchjongčchangu debutoval na olympiádě také další student fakulty sportovních studií Adam Václavík. A Ondráčkovi přijde jeho příběh podobný jako ten stříbrného medailisty Michala Krčmáře. „Také Michal se jel před čtyřmi lety rozkoukat a podívejte, kam až se teď dostal,“ motivoval na dálku svého studenta pedagog.

Hlavní novinky