Přejít na hlavní obsah

Nevidomí futsalisté hostí v Brně poprvé mezinárodní turnaj

Akci pořádá o víkendu 28. a 29. dubna celek Avoy MU Brno, který vznikl při středisku Teiresiás Masarykovy univerzity.

Pro hráče je  důležité slyšet zvuk míče. Uvnitř něj jsou proto kuličky, které chrastí o plíšky.

Brno bude nadcházející víkend 28. a 29. dubna vůbec poprvé hostit zápasy Středoevropské ligy futsalu pro nevidomé. V závěrečném kole soutěže se rozhodne o celkovém vítězi 2. ročníku této mezinárodní soutěže. Mezi sebou se utkají hráči z pěti týmů a tří zemí. Domácí celek Avoy MU Brno, který vznikl při středisku Teiresiás Masarykovy univerzity, momentálně vede tabulku soutěže, takže má šanci vybojovat v mezinárodní soutěži titul.

A to přesto, že je brněnský celek nováčkem letošního ročníku. „Fungujeme už od roku 2008 a naším tradičním rivalem byl pražský tým. Několikrát do roka jezdíme i na mezinárodní turnaje. Středoevropská liga byla ale novou výzvou a láká nás na ní především prestiž mezinárodní soutěže. Zároveň je tento turnaj pro nás takový milník, protože to bude poprvé, co budeme soupeře hostit v našem domácím městě,“ popsala za pořadatelský tým Jitka Graclíková.

Utkání se uskuteční v jundrovském areálu U Hrocha. Najít hřiště, na kterém by bylo možné odehrát zápasy ve futsalu nevidomých, není podle Graclíkové vůbec jednoduché.

„Musí být velké 40x20 metrů a jeho nedílnou součástí jsou mantinely, které hráči používají pro orientaci. Pro hráče je také důležité slyšet zvuk míče. Uvnitř něj jsou kuličky, které chrastí o plíšky, a lidé si často mylně myslí, že jsou to rolničky. Hřiště proto musí být v nějakém tišším prostředí, sluch je pro hráče klíčový,“ popisuje Graclíková.

V Brně doposud vhodné hřiště s dostatkem šaten chybělo a mezinárodní turnaje pořádali nevidomí futsalisté v Bučovicích. 6. ročník už tradičního Bučovice Blind cupu se tam odehraje i letos na přelomu června a července.

Soupeři brněnského celku ve Středoevropské lize jsou dva polské týmy z Krakova a Vratislavi, maďarský celek z Budapešti a pražský rival. Po posledním odehraném kole si brněnský tým drží před soupeři desetibodový náskok.

Víkendový turnaj zahájí domácí tým Avoy MU Brno, proti němuž se v sobotu o půl desáté dopoledne postaví maďarský celek LÁSS Budapest. Sobotní program končí v 18.15. Znovu se futsalisté na hřiště vrátí v neděli v 9 hodin ráno. Celý turnaj i druhý ročník Středoevropské ligy zakončí ceremoniál v neděli tři čtvrtě hodiny po poledni.

Hlavní novinky