Přejít na hlavní obsah

Nejdřív závody, pak státnice. Atlet má konec semestru nabitý

Běžec Martin Tuček z Muni stoupá na vrchol. Špičkovou formu předvedl i na Českých akademických hrách v Brně.

Ve finálovém závodu na 400 metrů doběhl Martin Tuček v úterý druhý v čase 50.47, takže za svým osobním rekordem, který si vytvořil teprve před pár týdny, zaostal jen o pět setin vteřiny.

Jako malý si běžec Martin Tuček nechával vždycky od táty nakreslit startovní čáru a nutil ho při každé procházce startovat takový soukromý závod. Teď zažívá s běháním asi nejhezčí chvíle svého života. Na začátku června se na trati 400 metrů překážek nominoval na srpnové mistrovství Evropy svým nejlepším výkonem v kariéře a na Českých akademických hrách v Brně aktuálně skončil druhý, když za svým novým osobním rekordem jen těsně zaostal.

Tuček se akademických her, které hostila celý tento týden Masarykova univerzita, nikdy dřív nezúčastnil ve svojí disciplíně. Vzal si vždycky jenom tréninkově kratší tratě na 100 a 200 metrů.

„Akademičky jsem na svojí čtyřstovce překážek vždycky vynechával, protože můj trenér je nemá moc rád, neschází se na nich tak dobrá konkurence. Letos jsme se ale mezi sebou domluvili, přihlásili jsme se hned čtyři ze současné nejlepší šestky republiky, takže se z toho najednou stal top závod,“ měl radost Tuček, kterého potěšil i konečný výsledek.

Ve finálovém závodu doběhl v úterý druhý v čase 50.47, takže za svým osobním rekordem, který si vytvořil teprve před pár týdny, zaostal jen o pět setin vteřiny.

Když má Tuček popsat, jak se k nejlepší formě svého života propracoval, vyjmenovává jako základní stavební kameny držící zdraví, nedávnou změnu trenéra nebo jinou strukturu přípravy, což znamená třeba zařazení většího množství rychlostních tréninků.

„Když jsem na začátku června na Odložilově memoriálu zaběhl limit na mistrovství Evropy, trenér mi hned říkal, že čekal, že se mi to povede. Jen prý ale nečekal, že to bude tak brzy,“ pousmál se Tuček, který se sám v roli malého trenéra občas ocitá. Jeho otec, který ho při sportovní kariéře od dětství doprovázel, je bývalý cyklista a občas se ve formě udržuje tím, že běhá na trénincích se svým synem. Hecují se navzájem. „Vždycky mi rozběhne třeba dvoustovku a já pak běžím ještě dál,“ směje se Tuček junior.

Otec vlastní obchod se sportovním zbožím, takže když se syn rozhodoval, kam na školu, vybral si obchodní akademii a později sportovní management na Fakultě sportovních studií MU. Příští týden ho čekají státnice.

V kombinaci s Českými akademickými hrami a přípravou na mistrovství Evropy docela nabitý program. „Snad to nějak zvládnu,“ doufá atlet, který už má podanou přihlášku na navazující magisterské studium, kam by se měl dostat mimo jiné díky programu pro sportovce-reprezentanty bez přijímacích zkoušek.

V prváku se tak asi potká s jiným veleúspěšným sportovcem, olympijským medailistou v biatlonu Michalem Krčmářem. „Že se mnou asi bude chodit do jedné třídy, už jsem zaznamenal, těším se na to. I když tedy spíš bych měl říct, že já budu chodit s ním,“ pousmál se 22letý atlet, a naznačil tak, že svůj rychlý sportovní vzestup bere pořád ještě trochu jako překvapení.

Hlavní novinky