Přejít na hlavní obsah

Video: Absolvent Muni je nejrychlejším akademickým lezcem světa

Jan Kříž zazářil na akademickém mistrovství světa v Bratislavě, v září ho čeká to velké v Innsbrucku.

Čerstvý absolvent trenérství na Fakultě sportovních studií MU Jan Kříž už má za sebou spoustu skvělých výsledků.

Ještě v dubnu minulého roku Jan Kříž na lezeckou stěnu ani nevylezl. Vracel se do tréninku po víc než půlroční pauze způsobené zraněním šlachy v rameni, problémech se šlachami v prstu a následnou operací. I když je úřadujícím mistrem republiky v lezení na rychlost, předběhl by ho tehdy kdekdo z ulice. Důležité ale je, že se dokázal dostat zpět do formy. Dokonce tak dobře, že se před prázdninami stal akademickým mistrem světa.

Čerstvý absolvent trenérství na Fakultě sportovních studií MU už má za sebou spoustu skvělých výsledků, které ovšem urval ještě v juniorské kategorii, kde je i neakademickým mistrem světa. A to přitom s lezením začínal až v průběhu střední školy. Nejdřív závodil v plavání a v atletice.

„Dělal jsem tyhle dva sporty a do toho mě strašně chytlo lezení, takže jsem někdy měl tři tréninky denně, což dlouhodobě nešlo a byl to problém i ve škole. Trenérka mi řekla, že si musím rozmyslet, jak to bude dál, tak jsem skončil s plaváním a pak i s atletikou, protože z ní jsem měl hodně zranění,“ vzpomíná Kříž, který se o to víc upnul k lezení. „Lákalo mě i tím, že to bylo trochu dobrodružství a že to nebyl sport, který dělá každý.“

Že někdo září v juniorech ale rozhodně neznamená, že totéž bude opakovat v seniorské kategorii. Mezi staršími závodníky je daleko větší konkurenci. Cítí to i Kříž, který se doteď na závodech světového poháru dostal nejlépe na pátou příčku. O to víc je z vítězství na akademickém mistrovství světa nadšený.

„Nezúčastnili se ho sice ti absolutně nejlepší lezci, ti už většinou nestudují, ale přijela spousta těch, kteří na normálním seniorském mistrovství světa bojují o medaile. Je to pro mě nejlepší výsledek v kariéře,“ vysvětluje Kříž, proč je pro něj titul akademického světového šampiona tak cenný.

Podívejte se na video z finále AMS v lezení na rychlost

UNIVERSITY WORLD CHAMPION 2018!! . . . Still speechless, but wanna write this: massive thank you guys! For your support ???? I appreciate it so much! Especially during this exhausting "study hard" time - bachelor final exams are behind the corner ???? . . . Good luck to all competitors, who still have their finals in upcoming days ✊????

Zveřejnil(a) Jan Kříž dne Pátek 22. červen 2018

A radost mu udělalo i to, že se mistrovství světa konalo kousek od jeho domovského Brna, v Bratislavě. „Podporovala mě spousta lidí, přijela rodina a kamarádi. Když jezdím po světových pohárech, bývám tam většinou sám. Takhle bylo super, že se spojil výsledek s velkou podporou,“ líčí český reprezentant ve sportu, kde hraje roli kromě kvality přípravy i štěstí a duševní rozpoložení.

Závodní výkon lezce na rychlost trvá kolem sedmi vteřin. Právě za tuhle kratičkou dobu zvládne zdolat 15metrovou stěnu, na které jsou chyty na přesně daných místech, které se už několik let nemění. Stejně budou rozložené i na nadcházejícím mistrovství světa v Innsbrucku, které lezce čeká v první polovině září.

Totožné bude také na olympiádě v Tokiu v roce 2020, kam bylo sportovní lezení poprvé zařazeno. Jak ale sám Kříž říká, bude to pro závodníky ohromná výzva. Na hrách se totiž nebude bojovat v každé disciplíně zvlášť, jak je to dnes (to znamená, v lezení na rychlost, obtížnost a v boulderingu), ale ve všem dohromady. Takže lezci, kteří se dnes většinou specializují na maximálně dvě z disciplín, budou najednou muset ovládat všechny.

Závodní výkon lezce na rychlost trvá kolem sedmi vteřin. Právě za tuhle kratičkou dobu zvládne zdolat 15metrovou stěnu.
Radost z vítězství.

Hlavní novinky