Přejít na hlavní obsah
Zrak může používat pouze brankář, ostatní futsalisté jsou zrakově postižení, a aby byly všem zajištěny stejné podmínky, mají přes oči pásky.

Bučovický turnaj nevidomých futsalistů hostí anglické legendy

Klání, za jehož pořádáním stojí univerzitní středisko Teiresiás, se koná 1. a 2 června. Přijedou týmy z šesti evropských zemí. 

Jihomoravské Bučovice se o víkendu stanou evropským centrem futsalu nevidomých. Koná se tam totiž už sedmý ročník turnaje Bučovice Blind Football Cup (BBFC), který vymysleli a organizují lidé z univerzitního střediska Teiresiás. Tentokrát se ho zúčastní týmy nevidomých hráčů fotbalu z šesti evropských zemí. Vůbec poprvé se do něj zapojí také aktuální vítěz britské ligy, tým West Bromwich Albion.

Přidejte se k události na Facebooku

Účast letos potvrdily týmy Brussels 5-a-side z belgického Anderlechtu, Pirsos Thessaloniki z Řecka, německý FC St. Pauli z Hamburku a rakouský tým ÖBSV Vienna. Domácím týmem bude jako tradičně pořádající brněnský Avoy MU, napojený na univerzitní Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás. Co do výsledku se bude tým snažit alespoň vyrovnat loňskému bronzu.

„Loňský ročník BBFC byl druhým, kterého jsem se mohl zúčastnit. Lepší turnaj jsem nezažil. Nejen proto, že jsme skončili na třetím místě, ale i proto, jaká tam panuje skvělá atmosféra,“ podotkl Jan Bango, hráč za Avoy MU Brno. „Díky nadšeným reakcím hráčů i diváků víme, že to, co děláme, má smysl. Uděláme vše pro to, abychom se takové pozitivní zpětné vazby dočkali i tentokrát,“ reagovala pořadatelka Jitka Graclíková.

Součástí této snahy je ostatně i to, že se letos do turnaje zapojí také britský tým West Bromwich Albion, šestinásobný vítěz domácí ligy a držitel čtyř pohárů. Bučovice Blind Football Cup je vůbec prvním zahraničním klubovým turnajem, kterého se zúčastní. V týmu bude mimo jiné Dylan Malpas, který na loňském mistrovství světa v Madridu získal titul nejlepšího světového brankáře, a také legendární Darren Harris, jeden z nejslavnějších zástupců tohoto sportu v Anglii, který působí i jako motivační řečník. Tým WBA s sebou zároveň přiveze i nejmladšího hráče celého turnaje Eesu Amjida.

„O účast měly jako každý rok zájem i zaoceánské týmy, konkrétně z Brazílie, Argentiny, Kolumbie a Guatemaly. V prosinci se konal v Mexiku jihoamerický šampionát Copa Libertadores a vítězný mexický tým vyhrál také pozvání na náš turnaj. Bohužel se jim nakonec nepodařilo sehnat finanční prostředky na dopravu. Upřímně doufáme, že napřesrok se jejich účast vydaří,“ vysvětluje Graclíková.

O slavnostní výkop se tentokrát postará Šimon Rejtar, nejnadanější český dorostenec v kategorii B1, tedy s úplnou ztrátou zraku, a zároveň velká naděje při vzniku českého národního týmu.

Na místě bude možnost zapůjčení sluchátek pro poslech profesionálního komentáře zápasů v angličtině. Aktuální stav turnaje a stream z akce budou moci zájemci sledovat na nově spuštěných webových stránkách www.bbfc.cz/cs/live. Turnaj se stejně jako v předchozích letech odehraje na venkovním hřišti bučovické základní školy na ulici Školní 710, kde je pro hráče připraven umělý trávník třetí generace.

Futsal nevidomých hrají družstva se čtyřmi lidmi v poli a jedním brankářem. Zrak může používat pouze brankář, ostatní futsalisté jsou zrakově postižení, a aby byly všem zajištěny stejné podmínky, mají přes oči pásky. Míč nikdo z hráčů nevidí, uvnitř něj je ale zvukový systém, který futsalistům stejně jako mantinely kolem hřiště ulehčuje orientaci. Pro hru samotnou je důležité slovo „voy“. Povinnost vyslovit ho má každý z hráčů, kdykoliv se pohybuje směrem k míči.

Videopozvánka

Hlavní novinky