Přejít na hlavní obsah

Hledají se vrcholoví sportovci. Vyplňte dotazník a můžete dostat stipendium

Studujete na Masarykově univerzitě a sportujete při tom na vrcholné úrovni? Pak byste si neměli nechat ujít výzvu, která se týká projektu na podporu sportovců.

Vybraným sportujícím vysokoškolákům pomůže finančně, ale především se díky němu nastaví celý nový systém podpory univerzitního sportu. Kdo by se chtěl stát jeho součástí, měl by vyplnit tento dotazník.

Diskuse o duální kariéře, tedy slaďování kariéry vrcholových sportovců a jejich přechodu do běžného života po konci kariéry, se v Česku už několik let vedou. Cesty, jak to efektivně dělat, se ale pořád ještě hledají a množí se upozornění, že začít se s tím musí už v mladém věku sportovců. Právě do tohoto záměru spadá i projekt Vysokoškolského sportovního centra ministerstva školství.

„Jeho cílem je v první fázi zjistit, kolik vrcholových a výkonnostních sportovců na univerzitách aktuálně studuje a podpořit je. Následně můžeme díky spolupráci s nimi na školách vytvořit takové prostředí, aby se mohli zároveň věnovat svojí kariéře a přitom plnit podmínky, které na ně vysokoškolské studium klade,“ vysvětluje Zora Svobodová, koordinátorka projektu na Masarykově univerzitě.

Aby to všechno bylo možné, mají sportující studenti vyplnit dotazník, který bude přístupný do pátku 7. února ve webovém rozhraní. Koordinátoři projektu pak data vyhodnotí a zkontaktují ty studenty, kteří budou mít na podporu nárok. Hlásit se o podporu je možné i po termínu, pokud ale bude mít student na podporu nárok, bude mu o něco krácená.

Podle slov Zory Svobodové sice v současné době různé typy pomoci sportujícím studentům existují, ale je to dost individuální záležitost, která se odvíjí od praxe na jednotlivých fakultách a školách. Někde mají sportovců víc, a tak jsou zvyklí, že mají specifické potřeby, jinde méně, a tam to mají sportovci složité.

„Problém je i v tom, že péče o tento typ studentů není zahrnutá v žádných strategických dokumentech, proto ta odlišná praxe. Výsledky projektu, na kterém teď pracujeme, by měly pomoct nastavit systém podpory, a ve výsledku tak být argumentem pro sportovce, proč na vysokou školu jít,“ zdůrazňuje Svobodová, která je podepsaná pod nedávnými výsledky studie, která popsala, v jak složité situaci se sportovci po konci aktivní kariéry ocitají.

Hmatatelným výsledkem pro sportovce budou ještě v tomto akademickém roce sportovní stipendia. Výměnou za jejich poskytnutí se počítá s tím, že budou studenti svoje školy aktivně reprezentovat na univerzitních soutěžích a sportovních událostech, což by soubojům vysokoškoláků mělo zajistit ještě větší kvalitu a prestiž.

Hlavní novinky