Přejít na hlavní obsah

Šestnáct pater zdolal nejrychleji student MU

Image Už podeváté se všichni, komu dělá radost pohyb a běh zvláště, sešli v budově Fakulty strojního inženýrství VUT na neobvyklém závodu Strojařské schody. Na cizí půdě obstál nejlépe budoucí ekonom nebo právník z Masarykovy univerzity Matúš Vnenčák. I když rekord závodu mu odolal, zaběhl ve své premiéře výborný čas 1:13,4

Ne že by dvacetiletý Slovák závodil poprvé. „Běhám i závodně, ale žádné akce do schodů jsem se ještě nezúčastnil, tak jsem to chtěl vyzkoušet,“ vysvětlil Vnenčák důvody, které ho vedly k tomu, aby se do soutěže přihlásil. Volný čas netráví jen běháním, seznam jeho oblíbených sportů má položek hned několik. „Lyžuju, běhám do vrchu, věnuju se skialpinismu. Dřív jsem byl profesionální sportovec, zúčastnil jsem se mistrovství Evropy, coby slovenský reprezentant jsem se kvalifikoval na olympiádu v běžeckém lyžování. Potom jsem se ale rozhodl prioritně pro školu a teď už závodím jen na nižší úrovni,“ tvrdí Vnenčák.

Běžci museli překonat 16 poschodí, 320 schodů a mezi nimi 35 zatáček. Foto: Archiv VUT.
Běžci museli překonat 16 poschodí, 320 schodů a mezi nimi 35 zatáček. Foto: Archiv VUT.
Do pokračování úspěšně započaté kariéry výškového běžce se zatím nehrne. „Slyšel jsem i o slavném závodě na Empire State Building. Možná bych vyzkoušel i ten, ale letět přes půl země jen kvůli tomu se mi nechce,“ říká s úsměvem Vnenčák. Na strojařských si vedl dobře i jeho kolega z Ekonomicko-správní fakulty Martin Kočí, jenž bral za čas 1:14,9 čtvrté místo.Vyčerpané obličeje závodníků však nebyly to jediné, co bylo na závodě k vidění. Divákům se v exhibici předvedl také mistr světa v bike trialu Petr Kraus a v rámci doprovodného programu se jel i závod na veslařských trenažérech.

Hlavní novinky