Přejít na hlavní obsah

Pedagogové z MUNI učí správnému pohybu i z domu

Nový portál Hýbej se s FSpS nabízí online videa s cvičením pro každého od rodin s dětmi, přes taneční část až po seniory.

Když se zavřely školy, znamenalo to také přerušení spousty aktivit, které se v nich dělají a nejsou nutně pro studenty. Třeba cvičení pro seniory, které má na Fakultě sportovních studií MU na starost Lenka Svobodová. Odbornice na techniku cvičení ale neztrácela čas a začala pro své klienty natáčet videa a spolu s kolegy vytvořila webový portál SenFSpS. Řada jejích kolegů se pak přidala, až vznikl celý nový web o cvičení pro různé skupiny lidí. 

„Senioři jsou obecně nejvíce ohroženou skupinou obyvatel a současně víme, jak důležité je udržení jejich fyzické kondice v boji s nemocemi a jejich předcházení. Sociální izolace a nedostatek pohybu na tuto věkovou skupinu proto působí víc než na kteroukoli jinou. S týmem kolegů jsme proto našli možnost, jak s nimi zůstat v kontaktu,“ přiblížila vznik portálu pro seniory Svobodová.

A právě cvičební videa pro seniory, zprvu natáčená v domácím prostředí, byla impulsem pro vytvoření uceleného cvičebního portálu pro široké publikum.

Před příchodem koronaviru na cvičební videoportál nikdo ani nepomyslel. Když se ale informace o online cvičeních pro seniory donesla na fakultní oddělení vnějších vztahů, začalo se mluvit o tom, že je to dobrý začátek pro něco většího. Vedlo to až k založení videoportálu Hýbej se s FSpS, který se během pár týdnů za pomoci Centra univerzitního sportu FSpS MU (CUS) rozrostl a aktuálně obsahuje cvičení pro každou věkovou skupinu.

Dnes najdou uživatelé na webu kromě sekce pro seniory také cvičení pro rodiny s dětmi, pro lidi po prodělaném civilizačním onemocnění, taneční část, ale i základní cvičení a postupy, které může zkoušet kdokoliv. Videa natáčí odborníci z CUS , kteří se specializují na nejrůznější pohybové směry, a na jejich tvorbě se podílí také studenti fakulty. V centru mají dlouholetou zkušenost se cvičením s onkologickými pacienty, kterou zúročili například v části webu určené pro všechny, kteří prodělali civilizační onemocnění a mají sníženou fyzickou zdatnost.

„V průběhu nouzového stavu nám došlo, že lidé začali masově cvičit doma a dívají se kvůli tomu na videa na YouTube nebo sociálních sítích. Videa natočená našimi odborníky na pohybové aktivity zaručují správnost provedení s cílem vzdělávat veřejnost v oblasti pohybu,“ zdůrazňuje Iva Kašíková z fakultního oddělení vnějších vztahů.

Přesto, že se nejen na Fakultě sportovních studií MU vše postupně vrací do normálu, videa by na webu měla přibývat i do budoucna. Spoustu nápadů má Zora Svobodová, která garantuje taneční sekci. Taneční díly pro nejmenší pak točí Pavel Kapoun spolu se svými svěřenci z klubu, který vede. Mezi oblasti, které se podle rozvíjet, patří i cviky pro lepší funkci zad a celkově zdravější tělo lidí, kteří trpí klasickými problémy spojenými s celodenním sezením v kanceláři.

Hlavní novinky