Přejít na hlavní obsah

Turnaj ve fotbale nevidomých bude i letos, koronaviru navzdory

Pořadatelům se úplně obměnilo jeho složení. Nakonec přijedou hráči ze tří zemí.

„Organizace letošního ročníku byla poznamenaná pandemií. První termín na jaře jsme museli zrušit, většina původně pozvaných družstev včetně úřadujících mistrů Evropy musela účast kvůli situaci ve své zemi odmítnout. Jsme proto vděční pozvaným zahraničním týmům, že k nám i v této nejisté době přijedou,“ konstatovala Jitka Graclíková, pořadatelka turnaje, s tím, že trvalý zájem družstev svědčí o tom, že turnaj si celosvětově vydobyl pověst výjimečné akce. Stejně jako s jinými mezinárodními akcemi pořádanými tento rok to dlouho vypadalo nejistě také s Bučovice Blind Football Cupem (BBFC). Po změně termínu se ale nakonec i ročník 2020 tohoto tradičního turnaje ve fotbale nevidomých bude tento víkend přece jen konat. Odehraje se už poosmé a přijedou na něj týmy ze tří evropských zemí.

Letos přijede na akci vůbec poprvé francouzský reprezentační tým složený z mladých hráčů do 23 let. Už čtyřikrát se turnaje zúčastnil také řecký tým Pirsos Thessaloniki, který pokaždé skončil na stupních vítězů, ale zatím nikdy na tom nejvyšším. Domácí tým Avoy MU Brno se v předchozích dvou letech umístil na bronzové příčce a věří v medaile i letos. 

Účast původně potvrdil také obhájce loňského prvenství, německé družstvo FC St. Pauli z Hamburku, které dosud nechybělo na žádném ze sedmi ročníků, tým Wisła Kraków. Poláci jsou také pravidelným účastníkem turnaje, nikdy však nedosáhli na medaile. Obě družstva ale kvůli restrikcím z posledních dnů nakonec nemohou přijet.

Na turnaj všichni přijíždí kvůli možnosti změřit síly s kvalitními týmy a za přátelskou atmosférou. „Vynechal jsem pouze první ročník, takže můžu říct, že kvalita a úroveň převyšuje veškeré jiné turnaje, na kterých jsem kdy měl možnost si zahrát. Je úžasné, že organizátoři dokážou přilákat týmy z celé Evropy, jejichž klání mohou sledovat i nevidomí fanoušci díky profesionálnímu anglickému komentáři,“ popsal Ondřej Gottlieb, hráč Avoy MU Brno

Turnaj organizuje právě tým Avoy MU Brno, který má díky sedmileté tradici akce kontakt na mnoho zahraničních celků a velkou měrou se podílí na budování evropské sítě klubů fotbalu pro nevidomé. Brněnské družstvo je úzce spjato s Masarykovou univerzitou a funguje pod záštitou střediska Teiresiás, které pomáhá studentům se specifickými nároky. „Je takovou naší alma mater, partnerem, který nám akci pomáhá zajistit technologicky a v profesionální blind-friendly kvalitě,“ dodal Tomáš Bukovský, pořadatel turnaje a zároveň brankář domácího týmu.

Všechny zápasy budou doprovázeny audio komentářem, který budou moci sledovat diváci na místě, tak i z domu. Budou-li mít fanoušci zájem o rychlé shrnutí stavu aktuálního zápasu, mohou sledovat výstup aplikace BBFC timer, unikátní webové technologie nahrazující běžný papírový zápis, který nabízí různé druhy statistik. Jsou k dispozici online či na dvou velkoplošných displejích poblíž hřiště.

Turnaj se stejně jako v předchozích letech odehraje na venkovním hřišti bučovické základní školy na ulici Školní 710, kde je pro hráče připraven umělý trávník třetí generace. Statistiky a audio komentář k aktuálnímu utkání budou moci zájemci sledovat na nově spuštěných webových stránkách www.bbfc.cz/cs/live. Více informací naleznete na oficiální stránkách turnaje www.bbfc.cz.

Hlavní novinky