Šerm je sice olympijským sportem, ale na Masarykově univerzitě se do kursů šermu studenti přihlásit nemohou. A právě to by chtěl změnit Michal Roček.
„Zatím máme za sebou představení šermu na Fakultě sportovních studií MU a semestrální individuální výcvik, ale do osnov se nám zatím šerm zařadit nepodařilo,“ přiznává hlavní trenér Sokola Brno I, do jehož týmu patří i bronzový olympijský fleretista Alexander Choupenitch a také studenti MU zařazení ve stipendijním programu podpory sportovců studujících vysoké školy UNIS.
Jednou z cest, jak dostat šerm na Masarykovu univerzitu, by podle Ročka mohla být výuka v anglickém jazyce, nabídnout tento kurs zahraničním studentům. Šerm je totiž v zahraničí více populární než v České republice, kde členskou základnu tvoří přibližně 1700 závodníků, trenérů a rozhodčích.
Michala Ročka šerm zaujal až na vysoké škole. Předtím se věnoval bojovým sportům a atletice a právě tyto sporty mu v jeho začátcích u šermu moc pomohly.
„Začátek nebyl jednoduchý, ale díky průpravě ve sportech, kterými jsem prošel dřív, jsem se dokázal rychle zorientovat. Zároveň tím, že jsem začal se šermem později a bylo jasné, že ze mě úspěšný závodník na mezinárodní scéně nebude, se začala formovat moje trenérská dráha. Zajímaly mě trenérské procesy, technika, to, jak předávat zkušenosti dál a jak realizovat vše naučené na tréninku a v závodě,“ popisuje svoji cestu k povolání trenéra šermu bývalý medailista z republikového šampionátu a v současnosti tatínek tří dětí.
Zlepšit své trenérské kompetence chce i ve své doktorské práci s názvem Mezinárodní perspektiva vzdělávání trenérů šermu. Zabývá se v ní právě vzděláváním trenérů s cílem odhalit slabé stránky českého šermu v porovnání s mezinárodním prostředím a navrhnout jejich posílení.
V Sokole Brno I se stará o děti v přípravce až po seniorské závodníky. „V současné době dáváme důraz hlavně na dvě zbraně, a to fleret a šavli. Snažíme se co nejvíce pracovat s mládeží a doufáme, že Saša Choupenitch bude mít v Brně pokračovatele,“ říká s tím, že díky úspěchu Choupenitche na olympiádě je zájem o šerm větší než v předchozích letech a i pár velkých nadějí oddíl má.
„Třeba Lev Holý byl loni na jednom z největších žákovských světových turnajů třetí nebo Matyáš Cacek je mistr republiky a byl úspěšný i v kadetské kategorii na mistrovství světa.“
Přestože Masarykova univerzita kurs šermu nemá, úspěšní čeští šermíři, mistři republiky a členové reprezentačních týmů na jejích fakultách studují. Akademickým mistrem republiky je například Tomáš Potůček, který studuje program Management sportu a šerm byl součástí i Dne absolventů na Fakultě sportovních studií MU.