Přejít na hlavní obsah

Fyzioterapie na MU vrací zpět do hry nejen sportovce

Vysoká sportovní zátěž, sedavé zaměstnání nebo jeden nešťastný pohyb. Podobným problémům se věnuje fyzioterapeutická ambulance na Fakultě sportovních studií MU. Otevřená je pro všechny – sportovní nadšence i širokou veřejnost.

Fyzioterapie se zaměřuje na vyšetření celého pohybového aparátu. Za použití jedinečných a spolehlivých metod v Laboratořích sportovní diagnostiky odhalí klíč k řešení vašeho problému. „Vycházíme ze základní myšlenky, že každý z nás je jedinečný. A právě jedinečnost v přístupu začíná kvalitní diagnostikou,“ tvrdí Ivan Struhár, proděkan pro celoživotní vzdělávání na Fakultě sportovních studií MU, který má tým odborníků na starost. Pohybová terapie ale nemusí být jen řešení akutního problému, podle Struhára funguje taky jako spolehlivá prevence před vážným zraněním.

Fyzioterapie zvyšuje kvalitu pohybu i výkonnost.

Funguje to jednoduše. Zájemci se mohou objednat přes rezervační on-line formulář, kde si zvolí formu požadované terapie. „V případě úplně první návštěvy doporučujeme zvolit komplexní kineziologický rozbor, na jehož základě pak volíme další postup,“ upozorňuje fyzioterapeutka Laboratoře sportovní diagnostiky Zuzana Kršáková. Specialisté pak klientovi doporučí například úpravu sportovní zátěže nebo změnu pracovního prostředí i návyků, které mají v zaměstnání.

Laboratoře sportovní diagnostiky se zaměřují na lidi všeho věku. A čím dál častěji se musí věnovat i problémům, které přináší život 21. století, například dechové obtíže po prodělání nemoci covid-19. „V poslední době k nám taky přichází stále víc lidí s bolestmi zad. Jedná se o přímý dopad současného sedavého způsobu života,“ vysvětluje Struhár. Podle něj je terapie o dlouhodobé práci s vlastním tělem, která vyžaduje aktivní přístup ze strany klienta a dodržování doporučených postupů.

Zuzana Kršáková je fyzioterapeutkou slovenských parahokejistů od roku 2017.

Pracoviště Fakulty sportovních studií MU nabízí komplexní péči o pohybový aparát. O klienty se tu stará mladý tým, který pracuje podle nejnovějších trendů a pravidelně se vzdělává v rámci certifikovaných kurzů či školení. A pokud se lidé dostanou do péče Zuzany Kršákové, budou opravdu v dobrých rukou. Letos v zimě totiž byla součástí slovenské reprezentace parahokejistů pod pěti kruhy. „Starala jsem se o jejich celkový zdravotní stav od fyzioterapie přes kompenzační cvičení mimo led až po ošetřování přímo na ledě. Byl to náročný, ale zároveň nezapomenutelný zážitek,“ říká Kršáková.

Fakulta sportovních studií připravila pro veřejnost nabídku voucherů a permanentek. Na webových stránkách si zákazníci mohou vybrat, jestli si zakoupí jeden, pět nebo dokonce deset vstupů.

Hlavní novinky