Přejít na hlavní obsah

MU má úspěšné sportovce - olympioniky i světové šampiony

Masarykova univerzita má už dvacet let fakultu sportovních studií. Proděkan pro strategii a rozvoj Oldřich Racek řídí nejen akreditační procesy této fakulty, ale také sleduje úspěchy a aktivity absolventů a studentů sportovců.

Proděkan pro strategii a rozvoj FSpS Oldřich Racek

Fakulta sportovních studií oslavila své kulaté výročí v letošním roce, vzdělává v oborech blízkých a v dotyku se sportem a přináší mnoho benefitů nejen samotné univerzitě, ale hlavně společnosti. „Edukuje v prostředí sportu, vzdělává učitele, ale i další lidi, kteří se následně věnují pohybové aktivitě jako celku. Zaměřuje svoji pozornost nejen na aktivní sportovce, ale i na děti, seniory. Také náš výzkum sleduje taková témata, aby měla pozitivní dopad do společnosti. A musím připomenout, že díky rozmanitosti oborů nejde na fakultě sportovních studií jen o sport, vzdělávají se u nás budoucí odborníci na regeneraci a výživu a fyzioterapii. I tady jsme pak u celospolečenského přesahu ve zdravém životním stylu a prevenci,“ říká v úvodu rozhovoru proděkan Oldřich Racek. Připomíná také, že fakulta má samozřejmě i svoji univerzitní roli, kdy připravuje sportovní aktivity, mezifakultní soutěže studentů nebo sportovní aktivity pro zaměstnance.

Zahlédla jsem motto. „Proč studovat MU? Protože sport je tady doma.“ Je tomu opravdu tak?
Samozřejmě ano. Spolupráce fakulty s univerzitou je na vynikající úrovni a těší mě, že vznikla také Koncepce univerzitního sportu. Na jejím základě bychom chtěli v následujících letech pokračovat v rozvoji sportu na Masarykově univerzitě.

Jako koordinátor vedete projekt UNIS. Proč je pro MU a sportovce výhodné v projektu být?
Chtěl bych zdůraznit, že UNIS je program pro studenty všech desíti fakult naší univerzity. Garantuje ho Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a týká se podpory duální kariéry vrcholových sportovců prostřednictvím finančních stipendií. K přiznaným stipendiím pak přidáváme i podporu v rámci materiálního vybavení a možnosti poradenství – jak výživového, tak zdravotního. Naše fakulta také poskytuje sportovcům individuální studijní plán. Příští rok podpoříme 46 studentů a chtěl bych poděkovat celému týmu, který za Masarykovu univerzitu projekt UNIS připravuje. Navyšovat počet podpořených studentů se nám daří jen díky pečlivé práci tohoto týmu.

Má MU úspěšné studenty/sportovce?
Má, olympioniky, světové šampiony. Nemohu vyjmenovat všechny, ale když se podíváme do reprezentací biatlonu, volejbalu, basketbalu, atletiky, plavání, hokeje, krasobruslení, fotbalu a dalších sportů, všude najdeme naše studenty nebo absolventy.

Proč je důležité podporovat sportovce i při vysokoškolském studiu?
V první řadě získáme kvalitní studenty. Z mé zkušenosti jsou vrcholoví sportovci dobří studenti, jsou ochotni učit se, neodkládají řešení problémů a nechodí nepřipraveni. Dále také víme z praxe, že některé firmy cíleně sahají po sportovcích, protože vědí, že pokud celý život překonávají sportovní překážky, jsou i ve svém povolání vytrvalí, dokážou se přenést přes neúspěch a tvrdě na sobě pracovat.

Co mohou sportovci naopak přinést univerzitě?
V první řadě zviditelnit a propagovat její jméno. Jsou také dobří mentoři ve výuce. Dokážou do ní přinést nové prvky, ukázat na praktickém příkladu, že teorie funguje. A v neposlední řadě i pomoci spolužákům v oblasti, ve které jsou špičkou.

Co vás letos nejvíce potěšilo?
Rozvojové aktivity, které nám dávají příležitosti. Stáli jsme například u zrodu projektu FITPA, což je monitoring tělesné zdatnosti a pohybové aktivity žáků v ČR, který také z fakulty koordinujeme a pracujeme na něm. V osobní rovině mě vždy potěší každý dobrý výsledek české reprezentace.

Co by si fakulta sportovních studií nejvíce přála do roku 2023?
Rozšířit sportovní infrastrukturu. Dostavět plánovanou halu a venkovní areál. To by posunulo nejen fakultu, ale i vnímání celého univerzitního kampusu. 

Sportovní úspěchy studentů MU v roce 2022: 

Lenka Bernardová (FSpS) přivezla z ME 2022 v boxu stříbrnou medaili.

Tým MUNI vyhrál Univerzitní fotbalovou ligu!

Simona Jeřábková (FSpS) získala dvě bronzové medaile na mistrovství Evropy do 23 let ve vzpírání.

Na Evropských univerzitních hrách získali sportovci z MU čtyřikrát bronz! V plavání Marika Surová (FSpS), v basketbalu a volejbalu si na třetí příčku stouply týmy mužů a v karate Matteo Tamborlani (ESF)

Kanoistika Marie Němcová (FSpS) získala zlato z mistrovství Evropy.

Jiří Procházka (FSpS) se stal vítězem v UFC. 

Martin Tuček se na mistrovství Evropy v atletice probojoval až do semifinále v běhu na 400 m překážek.

Biatlonistka Tereza Voborníková (FSpS) je dvojnásobnou mistryní světa mezi juniorkami.

Volejbalisty KP Brno skončily druhé v extralize. V týmu je také několik studentek MU, například Daniela Digrinová (FSpS).

Baseballisté David Mergans (FSpS), Milan Prokop (FSpS) a Martin Červinka (ESF) se připravují na World Baseball Classic.

Tatiana Ondrušková (FSpS) si z MS ve fitness přivezla zlato.

Gabriela Andělová (FSpS), Petra Malíková (FSpS), Eliška Hamzová (PdF) a Anežka Kopecká (LF) vyhrály s reprezentací ČR kvalifikační zápas na ME 2023 v basketbalu.

Studenti Masarykovy univerzity před vánočními svátky vybojovali zlaté medaile v Univerzitní futsalové lize

 

 

Hlavní novinky