Na zimní Univerziádu odletěli do USA také studenti MU

Česká univerzitní reprezentace je již v dějišti Zimních světových univerzitních her v Lake Placid. Od 12. do 22. ledna se ve 12 sportech představí celkem 93 českých studentů, sportovců. Devět z nich studuje na Masarykově univerzitě.

Rychlobruslařka Veronika Antošová jako loňská vítězka univerzitního světového šampionátu.

Biatlon, běžecké lyžování, curling, freestyle, krasobruslení, lední hokej, rychlobruslení, short track, severská kombinace, sjezdové lyžování, skoky na lyžích, snowboarding. V těchto sportech budou příštích deset dní bojovat studenti o medaile, co nejlepší umístění a osobní rekordy. Česká univerzitní reprezentace by ráda navázala na úspěšné vystoupení vysokoškoláků, kteří z posledních Zimních světových univerziád přivezli řadu medailí.

Mezi největšími českými nadějemi na medaile jsou sjezdaři Tomáš Klinský (stříbrný medailista z Univerziády 2019) a Jan Zabystřan, rychlobruslařka Veronika Antošová (dvojnásobná zlatá a jednou bronzová medailistka z Akademického mistrovství světa v Lake Placid 2022), biatlonistka Tereza Jandová a běžkyně na lyžích Adéla Nováková. Poprvé v historii vysílá Česká republika vedle mužského také ženský tým ledního hokeje, který má velkou šanci uspět!

A právě rychlobruslařka Veronika Antošová (FSpS) a biatlonistka Tereza Jandová (FSpS) jsou studentkami MU. Sestavu za MU doplňují lyžař Adam Klíma (ESF), biatlonistky Lenka Bártová (FSpS) a Veronika Novotná (FSpS), biatlonista Josef Kabrda (FSpS), běžkyně na lyžích Pavlína Votočková (FSpS), krasobruslař Petr Kotlařík (FSpS) a hokejista Matěj Novák (FSpS).

Světové univerzitní hry (dříve Univerziády) jsou nedílnou součástí sportovní reprezentace České republiky, která je významně finančně podporována Národní sportovní agenturou. Jednotlivé sportovní týmy i individuální sportovci jsou vysíláni v úzké koordinaci s příslušnými sportovními svazy a rezortními sportovními středisky, Victoria VSC, Ministerstvo obrany ČR, Dukla Praha, Ministerstvo vnitra ČR, Olymp Praha.

O účast české univerzitní reprezentace v USA zajímá i Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC, které je v kontaktu s vedením výpravy. Je naplánované nejen společné setkání v Lake Placid v rámci oficiálního zahájení ZSUH, velvyslanec ČR v USA Miloslav Stašek a zástupci velvyslanectví předpokládají podpořit sportovce v průběhu soutěží přímo na sportovištích.

Americké městečko Lake Placid leží na severu státu New York nedaleko hranic s Kanadou. V roce 1980 se zde konaly 13. Zimní olympijské hry. Tou dobou ještě Československá výprava si odvezla jedinou medaili. Bronz vybojovala Květa Jeriová v běhu na lyžích na 5 km.

Detailní informace o akci jsou přístupné na oficiálních stránkách Lake Placid 2023. Online přenos můžete sledovat na webu, reportáže bude pravidelně vysílat Česká televize na ČT Sport.