Přejít na hlavní obsah

Univerzitní softbalistky chtějí do extraligy

AnotaceSoftball
Jen v dobrém budou na právě skončenou sezonu vzpomínat softbalistky klubu VSK Univerzita Brno. I když do ní vstupovaly v roli nováčka druhé nejvyšší české soutěže, bojovaly až do poslední chvíle o postup do extraligy.

Hráčky SC Čechie Praha sice nakonec nepřehrály, ale dobrý pocit z uplynulého ročníku to Brňankám nevzalo. „My jsme si celou sezonu užívaly, byla to pro nás hlavně zábava. A pokud se budeme dál zlepšovat jako doteď, můžeme být příští rok ještě lepší,“ myslí si jedna z členek týmu Tereza Králová, která letos dominovala ligové statistice v počtu úspěšných odpalů.

Bez nadšení ze hry by softbal v druhé české nejvyšší soutěži ani hrát nebylo možné, třeba s druhou fotbalovou ligou to nemá nic společného. Hráčky nedostávají žádné odměny, všechno si hradí samy a trénují dvakrát nebo třikrát týdně ve svém volném čase.
VSK Univerzita Brno

Historie ženského softbalového oddílu VSK Univerzita Brno není příliš dlouhá. „Ženský tým jsme vytvořili asi před čtyřmi lety, pak přišly ambice dostat se do druhé ligy, což se nám podařilo loni, a letos už jsme málem postoupili i do extraligy,“ popisuje rychlý výkonnostní skok svého celku trenér Petr Kadlec. Družstvo přitom netvoří dívky, které by se této rychlejší a na prostor méně náročné obdobě baseballu věnovaly odmala, ale jsou v něm většinou studentky, jež k softbalu přešly od jiných sportů. „Já jsem původně házela diskem, jenže už jsem cítila, že mi to moc nedává, a v Brně navíc není pro atletiku dobré zázemí,“ vysvětluje další softbalistka Alena Pejšková. Studentka Fakulty sportovních studií nejdříve zkontaktovala svého dnešního kouče mailem, zkusila si jeden trénink a už u softbalu zůstala. „Je to úplně něco jiného, než když jsem coby atletka závodila sama za sebe. Jsme skvělý tým a to mě u softbalu drží,“ zdůrazňuje Pejšková, která letos vyhrála statistiku v počtu ukradených met. Výbornou partu si pochvaluje také Králová: „I když už mám dnes jiné priority než sport, chci u týmu zůstat a bavit se hrou stejně jako doteď.“

To podle Kadlece pro příští sezonu znamená, že se tým bude ucházet o extraligu ještě vehementněji. „Pro mě bude cílem opravdu se o postup do ní pokusit. Holky se jen za tento ročník ohromně výkonnostně zvedly a pořád se ještě můžou zlepšovat,“ myslí si Kadlec. Chce pomalu začít i s jiným systémem náboru nových hráček. „Dnes pracujeme s holkami, které k nám přišly v pozdějším věku, i těmi, které jsme si sami vycvičili. Do budoucna bychom si je však chtěli vychovávat sami.“ Proč? Třeba i proto, aby v Brně vyrostly hráčky, jako je Veronika Skalická. Ta přišla do Brna studovat z Hradce Králové, po tříleté přestávce se tady vrátila k softbalu a po úspěšné sezoně dostala pozvánku do seniorské reprezentace. Otvírá se tak před ní možnost reprezentovat Českou republiku na červencovém mistrovství světa.

Hlavní novinky