Přejít na hlavní obsah

Na univerziádě v Číně bude MU reprezentovat devět studentů

Do startu Letních světových univerzitních her v Chengdu zbývá jeden den. Na místě je také devět sportovců - studentů Masarykovy univerzity. A někteří z nich pomýšlí i na medailová umístění.

Studenti MU Denisa Štěpánková, Matěj Zábojník, Tomáš Jansa a Anežka Kopecká.

Univerzitní hry se v čínském Chengdu měly konat původně už v létě v roce 2021, ale z důvodu pandemie covidu byly několikrát přesunuty až na finální termín 28. 7. – 8. 8. 2023. Celkem 102 českých studentů a sportovců se představí ve 13 sportech z 18 vypsaných, konkrétně v atletice, basketbalu, judu, lukostřelbě, moderní gymnastice, plavání, sportovní gymnastice, sportovní střelbě, šermu, taekwondu, tenise, veslování a volejbalu.

Želízka v ohni má i Masarykova univerzita, která do soubojů vysílá devět sportovců. Představí se v basketbalu, volejbalu, moderní gymnastice, atletice a plavání.

A právě plavec a student fakulty informatiky Matěj Zábojník chce získat medaili. „Světové univerzitní hry mám jako svůj vrchol letošní sezony, takže jsem se snažil připravit co nejlépe. Co se týče výsledků, tak bych si rád přivezl nějaký osobní, tedy i český rekord. A rád bych také útočil na medailové pozice,“ uvedl Matěj, který se nominoval do disciplín 50, 100 a 200 metrů prsa.

Po velmi dlouhé době se na startu světových univerzitních her představí také zástupce českého desetiboje, a to Vilém Stráský, který je absolventem fakulty sportovních studií.

Rozehrávač a student ekonomicko-správní fakulty Tomáš Jansa je nominován do týmu basketbalistů a také on pomýšlí na medaili. „Chtěl bych si hry v první řadě užít. Nepoštěstí se každý den, aby člověk mohl jet na tak prestižní akci v roli účastníka. Samozřejmě top výsledek by byla medaile, ale musíme být realisti a jít nahoru postupně zápas od zápasu. Věřím, že odehrajeme dobré zápasy.“

Pivotka Anežka Kopecká studuje lékařskou fakultu a na hry se s týmem basketbalistek těší. „Je to taková malá olympiáda, takže máme možnost aspoň částečně nasát její atmosféru. Zajímavými soupeřkami budou Brazilky a Tchaj-wanky, které máme i ve skupině, protože se s nimi herně setkáme vůbec poprvé. Určitě chceme postoupit ze skupiny, kde máme mimo jiné i Slovensko. Naším cílem je dostat se přes bránu čtvrtfinále, čímž by se překonal výsledek minulé univerziády,“ stanovila cíle Anežka. 

Nominace na hry je splněním snu i pro gymnastku Denisu Štěpánkovou, která studuje fakultu sportovních studií. „Dělá mi obrovskou radost, že mohu jet reprezentovat jak Českou republiku, tak samotnou Masarykovu univerzitu. Co se týče samotného výsledku, kterého chci dosáhnout, je pro mě nejdůležitější odcvičit sestavy co nejlépe. Samozřejmě čím lepší výsledek a umístění, tím lepší, ale to, co můžu ovlivnit já, je především předvedený výkon,“ řekla gymnastka, která se představí ve víceboji, cvičení s obručí, míčem, kuželem a stuhou.

Těsně před konáním her byla zveřejněna také nominace volejbalistů a volejbalistek. Masarykovu univerzitu budou reprezentovat studenti fakulty sportovních studií Daniel Římal, Kateřina Kuníková a Eva Svobodová a z filozofické fakulty pak Adéla Benediktová.

Masarykovu univerzitu v Chengdu zastupuje také Martin Komzák, který působí na Katedře pohybových aktivit a zdraví Fakulty sportovních studií MU. Jako lékař se bude starat o basketbalovou reprezentaci.

Dvě studentky – Anežka Kopecká a Denisa Štěpánková – rovněž patří mezi studenty MU, kteří získali podporu v rámci projektu UNIS. Tento stipendijní program financuje studenty, kteří reprezentují školu nebo ČR ve vrcholových mezinárodních soutěžích. Za MU letos získalo podporu 45 sportovců-studentů. 

Hlavní novinky